איך להגיד למישהו שהוא מסריח בלי לפגוע בו: מדריך מנומס

להגיד למישהו שהוא מסריח

מכירים את זה שיש לכם חבר, קרוב משפחה או עמית לעבודה שאתם מחבבים ומעריכים, אך מתקשים לשהות בקרבתו כיוון שהוא מדיף ריח חזק ולא נעים? לא משנה אם מדובר בריח רע מהפה או ריח חזק של זיעה – כל מי שחווה מקרה דומה יודע כי מדובר בסיטואציה מאד לא נעימה, ובראש מתחילה לנקר השאלה מה הדרך הטובה ביותר להגיד למישהו שהוא מסריח. מצד אחד אנחנו לא רוצים להביך את האדם ולפגוע בו. מצד שני אנו סובלים מהריח, מה שיכול גם להשפיע משמעותית על יחסינו עם אותו אדם, עד כדי כך שננסה להתרחק ממנו בכל מחיר.

לפני שניגשים להעיר לאדם שהוא, ובכן, מסריח, יש לזכור כי ריח רע לא בהכרח נובע מהיגייניה לקויה. ייתכן שמדובר בתוצאה של בעיה בריאותית שגורמת לריח הרע, ואותו אדם בעצם לא "אשם" במצבו. לכן, אם החלטתם לקיים שיחה כזאת, חשוב כי תקפידו על רגישות מקסימלית ותזכרו כי ייתכן שמדובר באדם שכבר סובל ממילא ממצבו. אז איך עושים את זה? הנה כמה עצות לצליחת המשימה הבלתי נעימה – להגיד למישהו (בעדינות) שהוא מסריח:

1. דיסקרטיות. לא משנה איך בדיוק תבחרו להגיד את זה, שיחה מסוג זה אף פעם אינה נעימה, וחייבת להיעשות בדיסקרטיות.  זכרו כי המטרה שלכם אינה לבייש את האדם או להביכו, אלא לעורר את תשומת ליבו לבעיה שייתכן שהוא כלל לא מודע אליה. לכן, בחרו מקום מבודד ושקט לערוך בו את השיחה, בלי אוזניים סקרניות בסביבה.

2. ריכוך. התחילו את השיחה בטון חיובי. אתם יכולים לומר משהו כמו: "אתה אחלה בנאדם ואני מאד נהנה לעבוד איתך / ללמוד איתך / לבלות איתך, אבל יש משהו שקצת מפריע לי. אני רוצה לומר לך את זה כי אם זה מפריע לי, יכול להיות שזה מפריע לאנשים אחרים, ואולי אתה בכלל לא מודע לזה".

3. אמפתיה. דברו באמפתיה, ולא בטון ביקורתי או שיפוטי. אתם יכולים לספר למשל, שגם אתם או מישהו שאתם מכירים היה סבל מבעיה דומה, ואיך בדיוק היא נפתרה. אתם יכולים לומר, למשל: "גם לי היתה בעיה דומה, ומאד הערכתי את העובדה שמישהו ניגש ואמר לי את זה, ולכן אני עושה את אותו דבר עכשיו". בכל מקרה, אל תשתמשו במלים בוטות כמו "מסריח", אלא נסו לעדן את המסר.

4. ענייניות. אם מדובר בעובד שכפוף לכם, אתם יכולים להסביר לו בענייניות כי אתם מעלים את הנושא כיוון שאתם חוששים שהמצב הבלתי נעים הזה עלול להשפיע על יחסי העבודה שלו עם עובדים אחרים, או עם לקוחות.

5. אל תכלילו. לא משנה איך תבחרו לגשת לנושא, לעולם – אבל  לעולם – אל תקשרו את השיחה לרקע גזעי או עדתי. משפטים בסגנון "אני יודע שאצלכם בעדה לא מקובל להתקלח כל יום" הם לא רק לא לעניין, אלא גם יכולים לסבך אתכם משפטית במקרה שמדובר במקום עבודה. הימנעו מכך בכל מחיר.

6. אל תגזימו עם ההקדמות. אם תתחילו את השיחה במשהו כמו "יש לי משהו מאד מאד לא נעים להגיד לך, אני לא יודע איך להגיד את זה ואני מקווה שלא תשנא אותי אחר כך לכל החיים" – תצרו את הרושם שאתם עומדים לומר משהו איום ונורא. במקום זאת, נסו להציג את הבעיה בענייניות ובצורה טבעית, על מנת לתת את התחושה שמדובר במקרה יומיומי שיכול לקרות לכל אחד מאיתנו (ובינינו, הוא אמנם יכול לקרות לכל אחד מאיתנו).

7. קחו את האשמה. אם בעיית הריח נובעת מגורם חיצוני כגון סיגריות, אכילת בצל לארוחת צהריים או הזלפה מוגזמת של בושם, תלו את הבעיה בעצמכם. אמרו משהו כמו: "סליחה, אבל אני מאד רגיש לריחות, האם תוכל בבקשה ללעוס מסטיק או לרחוץ ידיים אחרי שאתה מעשן?". אופציה נוספת היא להסביר שיש לכם אלרגיה לריחות חזקים של בצל ו/או בשמים, ולכן תודו מאד לאותו חבר אם ישים לכך לב כאשר אתם נמצאים יחד בקרבת מקום.

8. שלחו מסר אנונימי. אם אינכם מסוגלים בשום אופן להביא את עצמכם להגיד למישהו ישירות שהוא מסריח, כתבו לו מסר אנונימי. תוכלו לעשות זאת באמצעות כתובת מייל פיקטיבי שתפתחו, או באמצעות אפליקציות ושירותים שונים שמאפשרים שליחת הודעות אנונימיות. גם במקרה כזה, אל תנצלו את מסך האנונימיות כדי להעליב את האדם. כתבו הודעה אינפומרטיבית, שהמסר העולה ממנה הוא שאתם רוצים בטובת אותו אדם. למשל: "אתה אחלה בנאדם, אבל שמעתי מספר אנשים מתלוננים שלא נעים לעמוד לידך בגלל ריח. אני אומר את זה לטובתך, ומקווה שתפתור את העניין".

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם