איך לבקש העלאה בשכר: 10 טיפים

איך לבקש העלאה בשכר: מרגישים כבר זמן מה שמגיעה לכם העלאה בשכר, אבל לא יודעים איך לבקש? הנה כמה טיפים איך לעשות זאת נכון, וממה כדאי להימנע:

מומלץ

1. הכנה מוקדמת. לפני שאתם ניגשים לחדרו של הבוס, ערכו תחקיר קטן הכולל את השכר המקובל בתחום שלכם בארגונים מקבילים, על מנת שדרישתכם תהיה ראלית.  כמו כן, בדקו את המדיניות הנהוגה בחברה שלכם לגבי העלאות שכר. למשל – אם נוהג החברה הוא לדון בשכר לאחר שנה עבודה מינימום, חכו למועד זה ואל תיגשו כעבור 7 חודשים בלבד.

2. להציג תיעוד של הישגים. מרגישים שאתם נותנים מעצמכם 110 אחוז? שאתם עושים עבודה של שלושה אנשים? אתם ודאי צודקים, אבל לא מספיק רק לומר זאת. עדיף לגבות כל טיעון בדוגמאות והוכחות. לפני השיחה עצמה, הכינו רשימה של כל אותם דברים שהופכים אתכם לעובדים מצטיינים וראויים לתוספת בשכר. רשימה כזו יכולה לכלול פרויקטים מוצלחים שהובלתם, בעיות שפתרתם, תחומי אחריות שנוספו לכם או שעות נוספות שעבדתם שוב ושוב.

3. למצוא את התזמון הנכון. ניהלתם פרויקט שזכה להצלחה וקיבלתם שבחים? פתרתם סוגיה קשה במיוחד? הכו על הברזל בעודו חם, ובקשו את ההעלאה כאשר תרומתכם לחברה טרייה בזיכרון. גם רבעון מוצלח במיוחד שרשמה החברה יכול להיות הזדמנות טובה לבקש העלאה. לעומת זאת, אם החברה נתונה בקשיים, אם בוצעו בה לאחרונה קיצוצים ופיטורים, התאפקו עם הבקשה עד שהמצב יתייצב.  אין טעם לבקש העלאה כאשר המצב הכלכלי של החברה חמור. לא רק שהסיכויים שתיענו בחיוב הם נמוכים, זה גם עלול לצייר אתכם כלא מקצועיים ואנוכיים.

4. לקבוע פגישה פנים אל פנים. אל תבקשו מהבוס העלאה במעלית, "על הדרך", וגם לא באמצעות אימייל או שיחת טלפון. בהמשך לסעיף התזמון לעיל – נסו לקבוע את הפגישה למועד הנוח ביותר מבחינת הממונה, ולא כאשר הוא טרוד במיוחד בנושאים אחרים. כך למשל, קביעת פגישה מיד לאחר חופשה ארוכה או אפילו ביום ראשון אינה מומלצת – עדיף לתת לבוס "לנקות את השולחן" מהמטלות שהצטברו לו, ולמצוא מועד אחר.

5. לדעת בדיוק כמה אתם רוצים. אל תאמרו "אני רוצה העלאה", ותצפו מהבוס לזרוק לכם מספר. כחלק מההכנה המוקדמת שלכם, הקפידו להיכנס לפגישה עם שיעור ההעלאה המדויק שאתם מבקשים, ו/או כל שיפור אחר בתנאים שאתם מבקשים להשיג. כאמור, כדאי לשים לב שהבקשות שלכם ראליות, ומבוססות על התחקיר המקדים שערכתם.

לא מומלץ

6. להשוות את עצמכם לקולגות. גיליתם שמשה מהמשרד ליד, שמחזיק באותו תפקיד בדיוק, מרוויח יותר מכם? חשים שזה לחלוטין לא הוגן ולא מוצדק? אתם כנראה צודקים, אבל זו לא סיבה מספיק טובה בפני עצמה לבקש העלאה. כאשר אתם מבקשים תוספת שכר, מומלץ מאד כי תתמקדו בעצמכם ובתועלת שאתם מביאים לחברה, ולא באחרים. גם אם אתם זועמים וגם אם זו הסיבה העיקרית לכך שנכנסתם לבקש העלאה מלכתחילה, שמרו זאת לעצמכם ואל תציינו זאת בשיחה.

7. להסביר שאתם כבר X שנים בחברה. אל תצפו לקבל העלאה אוטומטית רק כי אתם עובדים שנה או שנתיים באותו מקום. במקום זאת, התמקדו בעשייה ובהישגים שצברתם במהלך תקופת עבודתכם בחברה.

8. להציב אולטימטום. אף אחד לא אוהב אולטימטומים. גם אם החלטתם שאם לא תקבלו את ההעלאה תעזבו את החברה, אינכם צריכים לומר זאת בפירוש. המעסיק שלכם, מן הסתם, מבין את זה בעצמו ומכניס זאת לתוך מערך השיקולים שלו.

9. לספר סיפורים קורעי לב. המינוס בבנק גדל, נולדו לכם תאומים, אתם לא גומרים את החודש ובכלל, החיים קשים. זה בהחלט מובן ומעורר אמפתיה, אך לא מהווה סיבה מספיק טובה עבור המעסיק להגדיל לכם את המשכורת. עדיף לא להצטייר כנזקקים ומיואשים, אלא לתלות את הבקשה בשיקולים מקצועיים בלבד.

10. להפגין אכזבה . קיבלתם תשובה שלילית? אל תתנו לרגש להשתלט עליכם. יציאה מהפגישה בטריקת דלת, למשל, היא צעד לא מומלץ כלל. מה שכן כדאי לעשות הוא לבקש מהמעסיק בנימוס הסבר לתשובה השלילית, ולנסות להבין איך ומתי כן תהיו ראויים להעלאה, ותוכלו להעלות את הבקשה שוב. אם קיבלתם תשובה כגון "בוא נדבר בעוד חודשיים", רשמו לעצמכם ביומן את התאריך, וגשו למעסיק בתום התקופה שנקב. במהלך תקופה זו, כמובן, נסו לעשות את עבודתכם על הצד הטוב ביותר, ולא "לזרוק" או "לחפף" במחאה על כך שבקשתכם נדחתה.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

Share on facebook
פייסבוק
Share on whatsapp
ווטסאפ
Share on twitter
טוויטר
Share on telegram
טלגרם