איך להכין מצגת (מול קהל): 10 עצות בסיסיות למתחילים

התבקשתם או התנדבתם להכין מצגת, וגיליתם שאין לכם באמת מושג איך להכין מצגת טובה, שלא תרדים את הקהל? אם אתם עומדים בפני המצגת הראשונה בחייכם, יש כמה דברים שכדאי להביא בחשבון עוד לפני שאתם עוברים לשלב הפאואר-פוינט (או כל תוכנה אחרת).

ככל שתשקיעו יותר בלימוד נושא המצגת, בהפשטת החומר ותמצותו, כך יהיה לכם קל יותר לבנות אותו לתוך מצגת גרפית עניינית ומעניינת. הנה 10 טיפים למציגים מתחילים:

1. לעולם אל תעבירו מצגת בנושא שאתם לא מבינים בו, בקיאים בו או מתעניינים בו. אין דבר מרדים יותר מאשר מרצה שנראה משועמם מהמצגת שלו עצמו.

2. פנו לעצמכם זמן לצפות במספר מצגות ביוטיוב, או באתר TED. תוכלו ללמוד דברים רבים מהתבוננות באנשים אחרים מציגים.

3. ערכו מחקר מקיף על הנושא אותו אתם עומדים להציג, גם אם לא כל הנתונים ייכנסו למצגת עצמה. כך תוכלו לענות על כל שאלה שתתעורר על אחד הנושאים שהצגתם.

4. בדקו את כל הנתונים וההנחות שלכם, ובמלים אחרות: אל תיקחו שום דבר כמובן מאליו. כך תחסכו לעצמכם הפתעה לא נעימה בדמות הצגת עובדה שאחד המשתתפים סותר, או קוטע אתכם כדי להציג נתון אחר.

5. אם אתם מצטטים מחקרים, ודאו שהם עדכניים. אם יש מחקר נגדי – דעו מה הוא אומר, על מנת שתוכלו להשיב בעל פה לכל שאלה שתתעורר.

6. קבעו מראש לוח זמנים (כמה זמן תימשך המצגת). אם אתם מתקשים להעריך, אל תתביישו לשאול מה משך הזמן המקובל בגוף בו אתם מציגים. אם אין אפשרות כזאת, נסו לכוון ל-20 דקות לכל היותר.

7. חשוב שתעמדו בזמנים שהקצבתם, ואפילו תסיימו מעט לפני כן. הקפידו להתחיל את המצגת בזמן היעוד, ככל שהדבר תלוי בכם.

8. אם אינכם מתייחסים במצגת לנקודה מסוימת שהתבקשתם להתייחס אליה, אמרו זאת בעל פה והסבירו למה היא לא מופיעה במצגת.

9. כשאתם בוחרים את נושא המצגת (הכותרת), חשבו גם על סיומה. זאת, על מנת לסיים בשורה תחתונה ברורה, המסכמת את ההצעה / תחקיר שערכתם.

10. מומלץ להגיע מוכנים מראש עם עותקי המצגת, מודפסים או אלקטרוניים, כמספר המשתתפים בישיבה / הרצאה. אם מדובר במספר גדול של משתתפים, הכינו עותק שניתן להוריד אותו משירות ציבורי (כמו דרופבוקס, גוגל דרייב וכו'). אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, בררו את הנושא מבעוד מועד ואל תחכו לרגע האחרון.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם