איך להצליח בראיון עבודה: עשה ואל תעשה

הצלחה בראיון עבודה דורשת מכם יכולות שיווק עצמי, ביטחון, ידע ורהיטות – וכל זה בחצי שעה עד שעה (במקרה הטוב). הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את הסיטואציה המלחיצה בקלות יחסית.

מומלץ

1. לדעת לאן אתם באים. קראו באינטרנט כל מה שאתם יכולים על החברה שאתם מבקשים לעבוד בה. ידע הוא כוח בכלל, ובראיון עבודה בפרט.

2. להעביר את הטלפון למצב שקט. אל תחכו לצלצול טלפון או הודעת טקסט באמצע הראיון, שיקטעו את חוט המחשבה שלכם או את דברי המראיין. כל ההודעות והשיחות יחכו לכם כשתצאו.

3. לדעת מה ציפיות השכר שלכם. נושא השכר לא בהכרח עולה תמיד בראיון ראשון, אך עליכם להיות ערוכים לאפשרות שכן. אם שואלים אתכם ישירות מה דרישות השכר שלכם, הכינו תשובה מראש.

4. להתרוקן. או במלים אחרות: לבקר בשירותים כמה שיותר קרוב למועד הראיון. אל תתביישו גם לשאול היכן השירותים כאשר אתם מגיעים למקום הראיון, גם אם אתם מעט נבוכים. זה לגיטימי, ובכל מקרה עדיף לאין שיעור מאשר לשבת בראיון עם שלפוחית לוחצת שתקשה עליכם להתרכז.

5. לקחת כוס מים. גם אם אתם לא חשים צמא כשאתם מגיעים למקום הראיון, אחרי שתדברו אי אלו דקות ייתכן שתרצו לרענן את הגרון. אם הגעתם לראיון במשרד ומשום מה לא הציעו לכם דבר לשתות, אל תתביישו לבקש (בחיוך). אם אתם יושבים בבית קפה, בקשו מהמלצר/ית בעת ההזמנה.

6. להציע לשלם. הראיון מתקיים בבית קפה? הזמנתם לעצמכם משהו? אל תצאו מנקודת הנחה שהמראיין ישלם עליכם. הציעו לשלם על עצמכם, ואם המראיין דוחה את הצעתכם ומשלם את החשבון, אל תשכחו לומר תודה.

7.להיות מודעים לגופכם. נסו להיות משוחררים ונינוחים ככל האפשר, ולא להתכווץ בכיסא, "להקפיץ" רגל בעצבנות או לשחק בשיער.

8.להכין את נקודות החוזקה שלכם מראש. אל תצפו שההשראה תנחת עליכם באמצע הראיון. עברו על קורות החיים שלכם מבעוד מועד, הכינו לעצמכם רשימה קצרה של מספר נקודות חוזקה שחשוב לכם שהמראיין יידע, או שאתם רוצים לפרט, ומצאו את ההזדמנות הנכונה לעשות זאת.

9. להיות מוכנים לכל מוקש. בקורות החיים שלכם יש "חור"? פוטרתם ממקום עבודה מסוים? היו מוכנים לכל שאלה קשה, וספקו את ההסבר הטוב ביותר שיש לכם בישירות ובביטחון.

10. לצלם את עצמכם לפני. טיפ למשקיעים: לא תאמינו כמה תלמדו מצפייה בעצמכם בווידאו. היום, כשכל סמארטפון כולל מצלמת וידאו מצוינת, כל מה שאתם צריכים הוא חצובה או חבר. צלמו סימולציה קצרה של ראיון, ובחנו את תנוחת הגוף, טון הדיבור או הלבוש שבחרתם.

לא מומלץ

1. לאחר. יש אלף ואחת סיבות לאחר לראיון – אף אחת מהן לא לגיטימית. פשוט לא. גם להגיע ברגע האחרון לא מומלץ. השאירו לעצמכם מרווח נשימה, ואל תגיעו מיוזעים ולחוצים.

2. להקדים באופן מוגזם. הגעתם שעה לפני הזמן מרוב לחץ? שבו בבית קפה סמוך, הירגעו ועברו בראש על כל מה שאתם רוצים להגיד (אך אל תשכחו את עצמכם, חלילה). השאירו לעצמכם מספיק זמן לשלם את החשבון, לבקר בשירותים ולמצוא את מקום הראיון.

3. ללעוס מסטיק. לא בא בחשבון, נקודה.

4. להיכנס לפינות. שאלו אתכם שאלה מתחכמת או לא צפויה? אין לכם תשובה או שאתם מרגישים שאתם מסתבכים עם עצמכם? נסו להסיט את הנושא בצורה אלגנטית לתחום שאתם כן מתמצאים בו.

5. להסתחבק. לא קוראים למראיין או המראיינת "אחי", "אחותי", "גבר" או "מאמי".

6. לפלרטט. פשוט לא.

7. לאכול. הראיון מתקיים בבית קפה? מצוין. הזמינו קפה, משקה קל או מים בלבד. (זאת, למעט מקרים בהם קבעתם באופן מפורש פגישה לארוחת צהריים). גם את האלכוהול השאירו להזדמנויות אחרות.

8. לנדב פרטים לא רלוונטיים. הישארו ממוקדים במה שרלוונטי לתפקיד, ואל תפליגו בסיפורים – במיוחד על מקום העבודה הקודם שלכם. דיסקרטיות היא תכונה מוערכת.

9. לשקר. לא מומלץ באופן כללי, ובראיון עבודה בפרט. לא רק כי אנחנו חיים בעולם קטן, אלא כי אתם עלולים להסתבך בשקרים של עצמכם. חסכו מעצמכם אי נעימות ופשוט אמרו את האמת.

10. לטנף. לא משנה באלו נסיבות עזבתם את מקום העבודה הקודם שלכם, אל תטנפו עליו, או על הבוס הקודם שלכם. גם אם המראיין מנסה "לדוג" מכם מידע או רכילות, ענו בצורה עניינית ולא אמוציונלית, בלי ליפול למוקשים.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם