איך להתמודד עם כישלון: 7 עצות

נכשלתם במבחן או בטסט, או לא עברתם ראיון עבודה? מרגישים מתוסכלים, או שהביטחון העצמי שלכם נפגע? מצד אחד, זה לגמרי מובן. כישלון הוא אף פעם לא נעים, ועם רגשות אי אפשר להתווכח. מצד שני, כישלון, כמו הצלחה, הוא חלק בלתי נפרד מהחיים. אם יודעים איך להתמודד עם כישלון, אפשר גם ללמוד ממנו דברים רבים, ולמנף אותו לטובת הצלחה בעתיד. אז רגע לפני שאתם מתייאשים, הנה כמה דרכים להתמודד עם כישלון:

1. אל תהיו קשים עם עצמכם. לפעמים אנו מצליחים, ולפעמים אנו נכשלים. אלה החיים. נכון שזו קלישאה, ובכל זאת: ככל שתקבלו מהר יותר את העובדה שכישלון הוא חלק מהחיים, יהיה לכם קל יותר להתמודד עם המצב ולהמשיך הלאה בחייכם.

2. קחו את הכל בפרופורציות. נכון. נכשלתם במשימה מסוימת. נכון, זה לא נעים. ועדיין, זה לא סוף העולם. החיים לא נגמרו, השמש תזרח גם מחר.

3. נתחו את הכישלון. נסו להוציא את הרגשות מהמשוואה, ולחקור את הסיבות לכישלון בצורה אובייקטיבית ככל האפשר. נתחו את הסיבות שהביאו לכישלון, וחשבו מה הייתם יכולים לעשות אחרת.

4. נסו שוב. לאחר שניתחתם את הסיבות לכישלון, הכינו תוכנית חדשה להתמודדות עם המצב, שכוללת בתוכה את כל התובנות שלכם מהכישלון הקודם. כעת אתם חכמים יותר, מנוסים יותר, יודעים איך לא לחזור על טעויות שעשיתם בעבר – ומוכנים לנסות שוב להצליח במקום שבו נכשלתם קודם.

5. אל תחשבו על אחרים. לעתים, חלק מהתסכול המתלווה לכישלון הוא השאלה "מה האחרים יגידו". ובכן, זה הזמן להוציא את הנקודה הזאת מהמשוואה.  ראשית, כי יש סיכוי טוב שהשופט המחמיר ביותר שלכם הוא אתם עצמכם, וכל ה"אחרים" מתייחסים לכישלון שלכם בצורה טבעית וקלה הרבה יותר. שנית, גם אם במקרה הגרוע ביותר אתם צודקים וכל העולם מדבר עליכם – הרי שמחר כל העולם כבר ידבר על משהו אחר. כפי שכבר אמרנו, אף אחד לא חסין מפני כישלון.

6. חשבו חיובי. העובדה שנכשלתם במשימה ספיציפית לא הופכת אתכם לכישלון, ואת זה כדאי שתזכירו לעצמכם בכל פעם שמחשבה מייאשת כמו "לעולם לא אצליח" מתגנבת לראש. כישלון הוא לא נעים, אבל הוא לא הופך אתכם לאנשים פחות מוכשרים או חכמים.

7. למדו מהכישלון. נניח שניסיתם להתקבל למסלול לימודים מסוים, ונכשלתם. ניסיתם שוב, ושוב נכשלתם. ואולי אפילו בפעם השלישית. לפני הניסיון הבא, עצרו לחשוב רגע: אולי ניתן ללמוד מכך שאתם משקיעים אנרגיה רבה בתחום שאינו מתאים לכם? אולי ההצלחה שלכם טמונה במקום אחר? גם זה משהו שניתן ללמוד מכישלון, וזה לגמרי לגיטימי.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם