איך לזהות מתחזים בפייסבוק: 7 סימנים חשודים

איך לזהות מתחזים בפייסבוק: הרשת החברתית פייסבוק, שכבר הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו, היא מקום נהדר לשמור על קשר עם חברים קרובים ורחוקים, להכיר חברים חדשים בעלי תחומי עניין משותפים, להשתתף בדיונים וכו' . אלא שלצד היתרונות הרבים, לפייסבוק יש גם כמה חסרונות, ואחד מהם הוא העובדה שכל אחד יכול לפתוח פרופיל בשם בדוי, ולהסתתר מאחורי זהות מזויפת.

למרות שהדבר אסור על פי תקנון פייסבוק, אנשים רבים מתעלמים מהאיסור ופותחים פרופילים בדויים מסיבות שונות. כך למשל, יש אנשים שפותחים פרופיל נוסף שישמש אותם רק למשחקי פייסבוק. יחד עם זאת, לצד אלה קיימים בפייסבוק גם אנשים שפותחים פרופילים מזויפים מתוך כוונות תמימות פחות.  הנה כמה סימנים מעוררי חשד:

1. היעדר חברים משותפים. כאשר אתם מקבלים הצעת חברות מאדם זר, שמעולם לא שמעתם את שמו, אל תאשרו את ההצעה אוטומטית. קודם כל היכנסו לפרופיל שלו, ובדקו: האם יש לכם חברים משותפים? אם כן, אל תתביישו לשאול אותם אודות האדם שפנה אליכם, ולתהות קצת על קנקנו. אל תסתפקו בתשובה "מכיר אותו/אותה מפייסבוק" – חפשו מישהו שמכיר באופן אישי. אין לכם חברים משותפים? עברו לסעיפים הבאים.

2. מיעוט חברים. על פי ההערכות, מספר החברים הממוצע בעולם למשתמש פייסבוק עומד על 130. בישראל, המספר כפול, כלומר כ-300 חברים בממוצע למשתמש. אם מספר החברים של האדם שפנה אליכם נמוך משמעותית, למשל עומד על 15 בלבד, ייתכן מאד שהסיבה לכך היא שמדובר בפרופיל מזויף.

3. חברים "בינלאומיים". אם אין לכם חברים משותפים, ומספר החברים של אותו אדם קרוב לממוצע שהוזכר בסעיף הקודם, עברו על רשימת החברים. האם רובם ישראליים, או דווקא "בינלאומיים" (למשל סינים, או בעלי שמות בשפות שאתם לא מזהים כלל)? אולי מדובר בכלל ב"חברים" שהם מותגים וחברות? אם זה המקרה, הרי שמדובר בסימן מעורר חשד.

4. היעדר פעילות בפרופיל. לרוב האנשים, גם כאלה שאינם "חיות פייסבוק", יש פעילות חברתית מסוימת בפרופיל. למשל: סטטוסים, תמונות, תיוגים בתמונות על ידי אנשים אחרים, תגובות ו"לייקים" מאנשים אחרים וכך הלאה. פרופיל שנראה כמו דף חלק לחלוטין, בלי שום אינטראקציה חברתית, עשוי להצביע על כך שמדובר בפרופיל מזויף.

5. תמונת פרופיל מפוברקת. כאשר אתם בוחנים תמונת פרופיל של אדם, שימו לב: האם היא מציגה תמונה ברורה של אדם אמתי, או רק תמונת נוף, צללית או דמות מסרט? אם היא כן מציגה אדם, בדקו: האם הוא נראה "מושלם מדי" מכדי להיות אמתי? האם התמונה מתאימה לפרטים אחרים, כגון גיל? האם הפרופיל כולל תמונות נוספות, שבהן ניתן לזהות בבירור את האדם המצולם בתמונת הפרופיל?

6. מתחת לרדאר המקוון. במקרה שהפרופיל של האדם שהציע לכם חברות סגור רק לחברים, או במקרה שכבר אישרתם אדם מסוים שאתם חושדים שהפרופיל שלו מזויף – חפשו אותו במקומות אחרים ברשת פרט לפייסבוק. למשל – חפשו את שמו בגוגל. האם יש לו אזכור כלשהו? פרט לגוגל, ישנן רשתות חברתיות רבות נוספות, וביניהן טוויטר, אינסטגרם, לינקד-אין, טאמבלר וגוגל פלוס. אנשים רבים כיום פעילים ביותר מרשת חברתית אחת. אם הצלחתם למצוא את האדם בפלטפורמה אחרת, בדקו האם התמונות והפרטים שסיפק על עצמו תואמים לפרטים בפייסבוק. אם לא הצלחתם למצוא אזכור בשום מקום אחר לאדם זה – ייתכן שהסיבה לכך היא שמדובר בשם מפוברק.

7. שקרים וחוסר עקביות. ה"חבר" החדש שלכם סיפר לכם שהוא המעריץ מס' 1 של מיילי סיירוס, אבל כשהזכרתם בשיחה נוספת כמה להיטים שלה, הוא לא זיהה אפילו אחד? אולי הוא סיפר שלמד באוניברסיטת תל אביב מדעי המחשב, אבל יום למחרת הזכיר כמה נהנה דווקא מהאוויר הצח באוניברסיטה העברית בירושלים? הדבר בהחלט צריך להדליק נורת אזהרה.

לסיכום:
נתקלתם במשתמש פייסבוק עם מספר קטן במיוחד של חברים, ללא תמונות או אינטראקציה חברתית, ואינכם יכולים למצוא אף אחד שמכיר אותו אישית, או אזכור שלו בגוגל או רשת חברתית אחרת? רוב הסיכויים שנתקלתם במתחזה. במקרה כזה, אל תאשרו את הצעת החברות (ואם כבר אישרתם – הסירו אותו מרשימת החברים), ואם אינכם רוצים שאותו אדם יפנה אליכם שוב, חסמו אותו לתמיד.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם