איך לחסוך בחשמל: 10 טיפים ששווים כסף

איך לחסוך בחשמל: שוב קיבלתם חשבון חשמל מנופח? שוברים את הראש איך לחסוך כסף על חשמל, מבלי לשבת בחושך עם סוודר, או להתקלח במים קרים? אספנו לכם כמה טיפים פשוטים ליישום, שאם תקפידו עליהם תוכלו לחסוך כמה שקלים מדי חודש, שיכולים להסתכם לסכומים משמעותיים מדי שנה. אז למה אתם מחכים? התחילו לחסוך כסף עכשיו:

1. לפני קניית מכשיר חדש: אם אתם עומדים בפני קניית מכשיר חשמלי חדש, כמו תנור, מקרר או מכונת כביסה, שימו לב לתווית האנרגיה שלו. נסו לבחור את המכשיר שקרוב לדרגת היעילות הגבוהה ביותר – A. מכשיר כזה אולי יעלה לכם קצת יותר בעת הרכישה, אך בטווח הארוך, בצריכת החשמל, הוא ישתלם יותר. לא מתמצאים בנושא? תוכלו למצוא פרטים נוספים על תווית האנרגיה באתר חברת החשמל.
באותה הזדמנות, הקפידו גם לבחור מכשיר שעונה בדיוק על הצרכים שלכם, ולא בזבזני יתר על המידה. ככל שהמוצר שתבחרו יהיה גדול יותר, כך הוא יצרוך יותר חשמל.

2. העדיפו מכשירים קטנים. אם יש לכם כמה מוצרים בעלי מטרה דומה (למשל, תנור, טוסטר אובן ומיקרוגל) – העדיפו תמיד את השימוש במוצר הקטן יותר בכל הזדמנות שאתם יכולים.

3. כבו מוצרי חשמל שאינם בשימוש. וכשאנחנו אומרים לכבות, אנחנו מתכוונים לגמרי לנתק מהחשמל – לא להשאיר במצב סטנד ביי (שגם כן צורך מעט חשמל. אם אתם ממילא לא בבית, לא חבל?). אתם יכולים לעשות לעצמכם חיים קלים בהשקעה כספית קטנה ולהתקין שעון שבת שיתזמן את כיבוי והדלקת החשמל למוצרים ספציפיים בשעות שאינכם נמצאים בבית, או פשוט לחבר את כל המכשירים הרלוונטיים למתג אחד, שיהיה קל לכבות מדי לילה, למשל, עד שתחזרו מהעבודה ביום למחרת.
שימו לב, לא מדובר במוצרים כמו מקרר, מן הסתם, אלא יותר במחשבים אישיים, טלוויזיות, מכשירי DVD, מערכות סטראו וכדומה. הדבר משמעותי במיוחד כשאתם יוצאים לחופשה ארוכה, ואפילו לסוף שבוע – עברו בבית, ובדקו שכל המכשירים מנותקים מהחשמל.

4. כבו את האורות. כן, אנחנו יודעים: זו עצה מנג'סת. עבור רבים מדובר בהרגל שקשה לאמץ, ואפילו די מציק. מצד שני, הוא לא עולה לכם כלום, והוא כל כך קל ליישום. נכון, זה לא יחסוך לכם מיליוני שקלים. אבל הי, למה לא לחסוך גם כמה עשרות שקלים אם אפשר, בהשקעה כל כך מינימלית? עשו לכם הרגל של קבע – לכבות את האור מכל חדר שיצאתם ממנו.

5. תכננו מראש את השימוש. למשל: אל תפעילו את תנור האפייה בשביל עוגה אחת בלבד. נצלו את העובדה שהתנור כבר חם, כדי להשתמש בו לכמה מטרות ולחסוך את החימום המוקדם. גם את מכונת הכביסה אין טעם להפעיל אם יש לכם רק שלוש חולצות לכבס, וכך גם לגבי מדיח הכלים. הפעילו מכשירים אלה רק כאשר הם מלאים, ותחסכו גם בחשמל וגם במים.

6. כבסו בטמפרטורות נמוכות. כן, גם במים קרים. ככל שטמפרטורת המים במכונת הכביסה גבוהה יותר, כך היא תצרוך יותר חשמל. אם אינכם צריכים להרתיח את הכביסה מסיבות כאלה ואחרות, כוונו את הטמפרטורה נמוך ככל האפשר. הבגדים ייצאו נקיים גם כך.

7. אל תתנו למזגן לברוח. במדינה חמה כמו ישראל, בה המזגן עובד שעות נוספות, מומלץ מאד לבדוק כי האוויר הקר לא "בורח" החוצה באמצעות סדקים, מרווחים או פתחים אחרים. ניתן לאטום חלונות ואפילו את המרווחים מתחת לדלתות באמצעות חומרים שונים הזמינים בכל החנויות המתמחות. הקפדה על סיוד הגג מדי קיץ תסייע גם כן לניצול מקסימלי של המזגן – מומלץ לא להזניח את הנושא, במיוחד אם מתגוררים בקומה העליונה.

8. שמרו על תקינות המזגנים והדוד. החליפו פילטרים בזמן במזגן, ודאגו לטפל בדוד ולמנוע כל מפגע שעשוי לפגוע ביעילות חימום המים (למשל: אבנית, בידוד לקוי וכדומה). אם אין לכם עדיין טיימר על הדוד מומלץ לעשות זאת בהקדם (באמצעות איש מקצוע מורשה), על מנת לא לשכוח אותו דולק, ולבזבז כסף רב לחינם.

9. קצרו את זמן המקלחת. כן, כולנו אוהבים מקלחת ארוכה וחמה בחורף. אך מקלחת ארוכה משמעותה גם הדלקת דוד לפרק זמן ארוך יותר. אם תסתפקו במקלחת של עשר דקות במקום חצי שעה, תקצרו משמעותית את הזמן הדרוש לחימום המים, ותכווצו את חשבון החשמל.

10. עקבו אחר חשבונות החשמל. לא משנה באיזה אמצעי תשלום אתם משתמשים, אל תזרקו את חשבונות החשמל. שמרו אותם על מנת לבדוק האם וכמה חסכתם החודש, והשוו את הסכום לחודש הקודם וכן לממוצע הצריכה הכללי. מומלץ גם לבדוק את המונה מדי פעם, ולוודא שלא נפלו טעויות בקריאתו.

מכירים דרכים נוספות לחסוך בחשמל? ספרו לנו בתגובות!

ראו גם:
>> איך לחסוך על בגדים: טיפים לחובבי אופנה
>> איך לחסוך על קניות בסופרמקט

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם