איך לשמור על שיער בריא: 10 טיפים

לשמור על שיער בריא

איך לשמור על שיער בריא: צביעת השיער, ייבושו באמצעות פן או סלסולו במכשירים הפועלים על חום עלולים לגרום לנזקים, ולהפוך את השיער ליבש, שברירי ו"עייף" למראה. פרט לזאת, נזקים לשיער יכולים להיגרם גם מתזונה לקויה, או טיפול יומיומי לא נכון.
אם גם אתם חשים ששיערכם איבד את החיוניות, אינו נעים למגע או שיש לכם יותר מדי ימים שבהם השיער פשוט "לא מסתדר", הנה כמה טיפים מועילים שיעזרו לכם לשמור על שיער בריא, מלא וחזק:

1. הכל מתחיל בתזונה. עוד לפני סוג השמפו, החפיפה או הפן – הדרך לשיער בריא עוברת בתזונה נכונה. שיער חיוני ובריא זקוק לתזונה עשירה בפרוטאין, ברזל, ויטמינים מקבוצה B ואומגה 3. אם אינכם בטוחים שתזונתכם מספקת את כל אלה, בקשו מרופא המשפחה שימליץ לכם על תוספי תזונה מתאימים, שישלימו את החסר.

2. הגנה מפני נזקי סביבה. שמש, רוח, מלח, כלור, גשם – לכל אלה השפעה רבה על השיער, ויש להגן עליו ממש כפי שאנו מגנים על כל איבר אחר בגוף. ובמלים אחרות: חבשו כובע כאשר אתם שוהים זמן ממושך בשמש, הקפידו על כובע ים אטום כאשר אתם שוחים בבריכה על מנת למזער את נזקי הכלור ושטפו את השיער במים זורמים לאחר הרחצה בים.

3. אל תחפפו מדי יום. חפיפה מדי יום אינה מומלצת, כיוון שהיא מייבשת את שכבת השומן הטבעי שמפרישה הקרקפת. עבור רוב סוגי השיער, חפיפה בין שלוש לארבע פעמים בשבוע הנה מספיקה. אם יש לכם שיער שמנוני במיוחד ואתם נאלצים לחפוף בכל זאת מדי יום, חפשו תכשירי שיער המותאמים לשימוש יומיומי או נסו מוצרים טבעיים.

4. שטפו את השמפו והמרכך ביסודיות. שאריות של תכשירי ניקוי בשיער עלולות לייבש ולהחליש אותו. הקפידו לעמוד תחת זרם המים כמה דקות, עד שאתם בטוחים שלא נותרו כל שאריות שמפו בשיערכם. ואם כבר הזכרנו שמפו ומרכך, שימו לב שהם מתאימים לסוג השיער שלכם – יבש, רגיל או שמן. אם אינכם יודעים מהו סוג השיער שלכם, שאלו את הספר בביקור הקרוב במספרה.

5. הספיגו את השיער במגבת. שיער רטוב הוא שברירי ופגיע יותר משיער יבש. שפשופו באמצעות מגבת בתנועות גסות עלול לגרום לנזק לשכבה החיצונית של השיער, ולכן עדיף קודם לסחוט אותו קלות, ואז להספיג את עודפי המים במגבת בתנועות עדינות בלבד.

6. השתמשו במסרק לסירוק שיער רטוב. כפי שאמרנו בסעיף הקודם, שיער רטוב הוא שברירי יותר, ונוטה יותר להיתלש ולהיקרע. לכן, לא מומלץ להשתמש במברשת לסירוק השיער לאחר המקלחת, אלא במסרק רחב שיניים. אל תשכחו להתחיל לסרק את השיער מלמטה (מהקצוות), ולעלות כלפי מעלה.

7. צמצמו את השימוש בפן למינימום. מייבשי שיער ומחליקים המבוססים על חום עלולים לשרוף את השיער, ולכן הדרך המומלצת ביותר לייבשו לאחר החפיפה היא באופן טבעי. אם אתם בכל זאת משתמשים בפן, הקפידו להגן על השיער לפני כן באמצעות תכשירים מתאימים, כמו ספריי להגנה מפני חום. כמו כן, השתמשו בדרגת החום הנמוכה ביותר, ואל תקרבו את הפן יותר מדי לשיער.

9. אל תמתחו את השיער. אסיפת השיער ב"קוקו" מתוח והדוק עלולה לגרום להיחלשות השיער, ולתלישת שיערות בודדות. אם אתם בכל זאת אוספים את השיער לקוקו, נסו לחלק את מוקד המשיכה על פני כמה חלקים. כלומר לאסוף אותו במקומות שונים (יום אחד קוקו נמוך, יום אחד קוקו לצד וכו').

10. גזרו קצוות. קצוות מפוצלים ושרופים מומלץ לגזור אחת לשישה שבועות.

לסיכום

כדי לשמור על שיער בריא לא צריך לקנות מוצרים יקרים או לבצע פעולות מיוחדות. להפך. כל מה שצריך זה מודעות, והימנעות ממצבים ומוצרים שעלולים לגרום לשיער נזק. בהצלחה!

ראו גם:
איך להאריך שיער מהר יותר


מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם