איך לשפר את הזיכרון: 10 עצות

איך משפרים זיכרון? התשובה לשאלה זו מתחלקת לשני חלקים – האחד נוגע לשמירה על אורח חיים בריא יותר המשפיע לטובה על המוח, והשני כולל טכניקות שונות שאפשר לאמץ ולהתאמן בהן. אם בזמן האחרון שמתם לב שאתם מתקשים לזכור פרצופים, שמות, תאריכים או שמלים שחיפשתם "בורחות" לכם, יש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לשפר את הזיכרון:

1.   אכלו בריא. הימנעו משומן טראנס, אכלו יותר פירות וירקות, ומצאו את האיזון הנכון בין פחמימות, שומנים וחלבונים החיוניים לתפקוד המוח.

2.   נסו להירגע. לחץ, חרדה ומתח נפשי לא בריאים לנו באופן כללי, ויש להם השפעה שלילית גם על הזיכרון. נכון שקשה לחיות חיים נטולי מתח בכלל, אך אפשר לבצע פעילות מרגיעה לעתים קרובות – החל מיוגה ועד משחק עם הילדים.

3.   לכו לישון. המוח זקוק לשינה טובה ומספקת. מחסור בשינה (פחות משש שעות שינה בלילה לאדם בוגר) מעלה את הסיכוי לפגיעה בזיכרון, וכן לדיכאון וללחץ. מומלץ גם לנמנם במהלך היום, אם יש לכם אפשרות לכך.

4.   הפחיתו צריכת האלכוהול. בעוד כוס יין אחת ביום נחשבת על פי מחקרים שונים כאפקטיבית לשיפור הזיכרון, הרי שצריכה מופרזת של אלכוהול גורמת להרס תאים ולאיבוד הזיכרון.

5.   עשו ספורט. נפש בריאה בגוף בריא, מכירים? פעילות גופנית ממריצה את מחזור הדם ובין היתר משפיעה לטובה גם על המוח.

6. אמנו את המוח. תשבצי היגיון, משחקי קלפים מאתגרים (כמו ברידג'), לימודי שפה חדשה או פתירת סודוקו.

7.   ותרו על המולטי-טאסקינג. כאשר אתם מרוכזים במשימה מסוימת, בין אם מדובר במצגת לעבודה או בלימודים למבחן, העלימו את כל הגירויים מסביב. בלי פייסבוק, ווטסאפ, טלוויזיה או כל הסחת דעת אחרת ברקע. תנו למוח להתרכז במשימה אחת בכל פעם.

8.   שלבו כמה חושים. לריח ולמגע יש תפקיד חשוב בזיכרון, לא פחות מאשר לראייה ולשמיעה. הכרתם אדם חדש במסגרת העבודה? הביטו בו כמה שניות, חזרו על התואר שלו ועל השם בקול רם ("מנהל התפעול החדש? נעים מאד להכיר אותך, משה זוכמיר") ולחצו את ידו לחיצה ארוכה.

9. שננו. כן, כמו בבית הספר – רק בלי המבחן בסוף. אם אתם רוצים לזכור מספר טלפון, למשל, או את מספר הרכב שלכם, חזרו עליו כמה פעמים (רצוי בקול רם),  עד שייטמע בזיכרון. אם אתם צריכים לזכור מידע רב, חלקו אותו ליחידות קטנות, ושננו אחת בכל פעם.

10. היו יצירתיים. השתמשו באסוציאציות, חרוזים או דמיון כדי להפיח חיים במידע משעמם ולזכור אותו טוב יותר. למשל: הכרתם אדם עם משקפיים עגולים?  חשבו את מי הוא מזכיר לכם. אולי את הארי פוטר, או ג'ון לנון? הכרתם גברת בשם דנה? השם שלה מתחרז עם בננה. לא משנה כמה טיפשיים הטריקים או משחקי המלים שלכם – אף אחד לא צריך לדעת עליהם.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם