אלי אקספרס: כללי זהירות לקנייה בטוחה

ענק המכירות הסיני אלי אקספרס (AliExpress) הפך בשנים האחרונות מוקד עלייה לרגל לאלפי גולשים (וגולשות) מישראל, המחפשים מציאות מכל הסוגים והמינים. ואמנם, האתר מרכז אלפי חנויות, המציעות מאות אלפי מוצרים בשלל קטגוריות ובמחירים אטרקטיביים. תוכלו למצוא בו שמלות ערב ושמלות כלה, נעליים, הלבשה תחתונה, כמעט כל מוצר אלקטרוני שתוכלו להעלות על דעתכם, תכשיטים, תיקים ובקיצור – הכל מכל.

בתחילת דרכו, עבד אלי אקספרס עם פלטפורמת התשלום המקוונת Paypal, אולם כעבור שנה הודיעו הצדדים על סיום שיתוף הפעולה, מבלי לציין את הסיבה. מאז, התשלום באתר מתבצע בעיקר באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי רגיל (אם כי יש גם שיטות אחרות, כמו Western Union). שיטת התשלום באתר מזכירה קצת את זו של Paypal: אתם משלמים לאלי אקספרס, ששומר את הכסף אצלו עד שדיווחתם על קבלת המוצרים. רק אז, אלי אקספרס מעביר את הכסף למוכר. שיטת עבודה זו אמורה להוות רשת ביטחון מסוימת עבור הקונה, שאינו צריך לפזר את פרטי האשראי שלו בין שלל מוכרים, וכן אמורה להבטיח החזר מלא ללקוח במקרה שהמוצר לא מגיע.

בפועל, גם רשת הביטחון הזאת עדיין לא מושלמת. אם רכשתם מוצר שהגיע פגום, תצטרכו לספק לאתר הוכחות על מנת לקבל את כספכם חזרה, הליך שעלול להיות מייגע. אם התבלבלתם במידה וקיבלתם מכנסיים שלא עולים עליכם, לא תוכלו להחליף אותם. במדריך זה ננסה לספק עצות לקנייה בטוחה באלי אקספרס, במטרה לצמצם למינימום את האפשרות לתרמית או לעוגמת נפש. רק לפני שאתם שולפים את כרטיס האשראי נבהיר, כי כל האמור כאן הוא בגדר מידע כללי בלבד, וכל התקשרות או רכישה שתחליטו לבצע באלי אקספרס הינה על אחריותכם בלבד.

1. הצטיידו בכרטיס ויזה נטען. אם אתם רוצים לנקוט ברמת אבטחה מקסימלית ולא לחשוף את פרטי האשראי שלכם כלל, הרי שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת (בהיעדר PayPal) היא באמצעות כרטיס ויזה נטען. את הכרטיס אתם יכולים לרכוש בכל סניף דואר, בעלות הנפקה חד פעמית של 40 שקל, כאשר סכום הטעינה המינימלי הוא בשווי 250 שקל (כמובן שכדי לרכוש באמצעותו באינטרנט, תצטרכו ויזה דולרית).  מאחר שהנפקת הכרטיס לא מחייבת חשבון בנק, זהו פתרון שימושי ונוח מאד גם במקרה שאתם רוצים לאפשר לבני הנוער שלכם לרכוש באלי אקספרס (או באינטרנט בכלל) ללא חשש. חשוב שתשמרו את הכרטיס בו השתמשתם עד שתקבלו את כל המוצרים לשביעות רצונכם, כיוון שאם יתבצע החזר מסיבה כלשהי – הוא יוחזר לכרטיס שאיתו שילמתם.

2. קנו רק ממוכרים עם דירוג גבוה. לכל מוכר (Seller) באלי אקספרס יש דירוג באחוזים, המחושב לפי מספר הפידבקים החיוביים (4 ו-5 כוכבים) שקיבל בתקופה מסוימת, יחסית לכלל הפידבקים שהתקבלו באותה תקופה. 100% הוא הדירוג המקסימלי, כך שככל שהציון קרוב יותר ל-100%, כך עדיף. 

3.פנו למוכר לפני הקנייה. אחת הדרכים היעילות לתהות על קנקנו של המוכר לפני הרכישה, היא לפנות אליו באמצעות הצ'ט או המייל, ולהפנות אליו כמה שאלות. מהתשובות שתקבלו תוכלו ללמוד רבות על אותו מוכר – כמה זמן לקח לו לענות, האם תשובותיו רציניות (או שנראה שהוא מנסה לנפנף אתכם), האם הוא שולט באנגלית (מה שעשוי להיות חשוב במקרה של מחלוקת) וכיו"ב. אם המוכר לא טרח להשיב כלל לשאלתכם, יש בכך כדי להעיד על הרצינות שלו. ותרו עליו – ועברו למוכר הבא.

4. קראו את כל התגובות למוצר. לא משנה מה הפידבק של המוכר, תגובות הגולשים על המוצר עצמו יכולות להוסיף מידע רב ערך לפני הקנייה. שימו לב, למשל, לתלונות על פער במידות (תלונות על בגדים קטנים מדי נפוצות במיוחד), האם הגולשים ציינו לטובה את מהירות המשלוח, האם היו תלונות כי המוצר שהגיע שונה מהמוצר שהובטח, האם היו תלונות על מוצרים שבורים או פגומים וכו'.

5. דעו את מידותיכם. כדי לקלוע עד כמה שניתן למידות הנכונות באלי אקספרס, עליכם לשכוח כל המידות המוכרות לכם מישראל, ולהתחיל לערוך מדידות. הסתמכות על המידה הרגילה שלכם בבגדים ובנעליים היא הימור מסוכן, כיוון שמה שנחשב למידה 40 בסין, יכול בקלות להיחשב כ-36 בישראל, וכך גם לגבי Small, Large וכו'. מוכרים רציניים יציעו טבלת מידות על פי היקפי הגוף בסנטימטרים – חזה, כתפיים, ירכיים, מותניים ואורך כף הרגל במקרה של נעליים. אל תתעצלו – מדדו את עצמכם (ללא בגדים) והזמינו את הבגדים רק על סמך מידות אלה. אם אינכם רזים במיוחד, השתדלו להימנע מקניית בגדים במידה אחת  (One Size).

6. אל תבנו על מותגים. אתם לא באמת מצפים לקנות תיק לואי ויטון מקורי בעשירית ממחירו הרשמי, נכון? 

7. שימו לב לשעון. לאחר כל רכישה שביצעתם תוכלו לראות בעמוד ההזמנות שלכם שעון קטן, שעל ידו מצויינים כמה ימים נותרו עד לתום "הגנת הקונה" של אלי אקספרס. פרק זמן זה מבוסס על תקופת האספקה אליה התחייב המוכר. כך למשל, אם המוכר התחייב לזמן אספקה של 34 ימים, ומאז ההזמנה עברו 14 יום, השעון יורה כי נותרו עוד 20 ימים. תלונות או פתיחת מחלוקת עם המוכר על מוצר שלא הגיע צריכות להתבצע לפני שהזמן בשעון אוזל. מספר ימים לפני שהזמן נגמר, תקבלו מייל מאלי אקספרס, המתריע כי הזמן עומד להיגמר. בנקודה זו אתם יכולים לבקש להאריך את התקופה, או לפתוח במחלוקת. אבל אם לא תנקטו שום פעולה – האתר ייצא מנקודת הנחה שקיבלתם את המוצר, יעביר את הכסף למוכר ומבחינתו ההזמנה הושלמה. במקרה כזה, יהיה הרבה יותר קשה להתלונן ולהשיג זיכוי על מוצר שלא הגיע.

8. אל תסתנוורו. המחירים באלי אקספרס אמנם אטרקטיביים, אך עד גבול מסוים. אם נדמה לכם שמוצר מסוים מוצע במחיר טוב מדי מכדי להיות אמיתי, כנראה שאתם צודקים ויש לכך סיבה טובה. בסופו של דבר, גם המוכר אמור להרוויח משהו מהמכירה, ואם המחיר המוצע נראה לכם נמוך באופן חשוד, סמכו על האינסטינקטים שלכם ואל תתפתו.

9. אל תשלמו ישירות למוכר. שיטת התשלום של עלי אקספרס, כפי שציינו, נועדה להגן על הקונים ולמנוע מהם לפזר את פרטי האשראי שלהם למוכרים שונים. אם תתפתו לשלם ישירות למוכר, תאבדו את שכבת ההגנה שהאתר מציע, ולא יהיה לכם למי לבוא בטענות אם תגלו שנפלתם קורבן לרמאי. אם  נתקלתם במוכרים שמבקשים מכם לשלם להם ישירות, אתם יכולים לדווח עליהם לאתר.

10. התאזרו בסבלנות – במובן הכי מילולי שיש.  הדואר הסיני מתנהל בעצלתיים (ובינינו, גם המקבילה הישראלית אינה מהמהירים בעולם), ואתם יכולים למצוא את עצמכם ממתינים עד חודשיים ויותר לפריט שהזמנתם. את העובדה הזאת חשוב במיוחד לזכור כאשר מזמינים מוצרים לאירועים מיוחדים, כמו תחפושות לפורים או מתנת יום הולדת. באותה רוח, בגדים לקיץ כדאי להזמין כבר באמצע החורף וכו'.

כמה טיפים נוספים:

* אם אתם רוצים לקבל עוד כמה גרושים חזרה על הקניות שביצעתם, תוכלו להירשם לאתר הקשבק Befrugal, ולקבל החזר בגובה 1%. גם באתר Extrabux תוכלו למצוא קשבק לאלי אקספרס, אך נמוך יותר – בגובה  0.5% בלבד. 

* בקניות גדולות, זכרו לפצל חבילות כך שלא יעברו את רף ה-75 דולר (אם הדבר אפשרי), על מנת להימנע מתשלום מסים. 

* קיבלתם מוצר שלא מתאים לכם מבחינת המידות? אל תזרקו לפח. באינטרנט, וספציפית בפייסבוק, פועלות קבוצות רבות למכירה של פריטים מאלי אקספרס ואתרים אחרים – בתנאי שהם נמכרים במחירי עלות.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

Share on facebook
פייסבוק
Share on whatsapp
ווטסאפ
Share on twitter
טוויטר
Share on telegram
טלגרם