אתרי קשבק: כל מה שרציתם לדעת

חנויות מקוונות הפכו בשנים האחרונות לאחד מערוצי המסחר החשובים ביותר בעולם הקמעונאות. בתקופת החגים האחרונה בארה"ב, לדוגמה, קנו האמריקניים באינטרנט יותר מאשר בחנויות הרגילות. המגמה הזאת לא פסחה על הצרכנים בישראל, ויותר ויותר ישראלים מגלים את יתרונות ההזמנה מחו"ל באמצעות האינטרנט – ממחירים אטרקטיביים, דרך חיסכון בזמן ועד האפשרות להזמין מותגים פופולאריים שלא נמכרים בארץ.

בחגיגת הקניות המקוונת הזאת כולם רוצים להשתתף, ועל כן קמו סביבה שלל תעשיות משנה ושירותים נלווים, בין אם אלה חברות שילוח (המייבאות בייבוא אישי מוצרים מאתרי קניות שלא שולחים לישראל) ובין אם אלה אתרי קופונים או אתרי קשבק (Cashback).

אז מה זה קשבק, בעצם? אם לסכם את נושא הקשבק בקצרה, הרי אלה אתרים שמחזירים לכם אחוז מסוים מסכום הקנייה שביצעתם, ובתנאי שנכנסתם לחנות המקוונת דרכם. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להירשם לאתר הקשבק, לבחור את החנות הרצויה, ללחוץ על הלינק ולבצע את הקנייה כרגיל. לאחר שהקנייה תאושר, תקבלו את ההחזר, שנע בדרך כלל סביב  2 ל-8 אחוזים, תלוי בחנות ובאתר.

מה פתאום שמישהו יחזיר לנו כסף, אתם שואלים? שאלה במקומה, שהתשובה לה טמונה בהבנת העיקרון לפיו אתרים אלה פועלים. אתרי קשבק פועלים על פי עיקרון השותפים (Affiliates). אתרים אלה מרכזים קישורים, פרסומות וקופונים לאלפי חנויות מקוונות. תהליך הקנייה והתשלום מבוצעים בחנות עצמה, אך עצם זה שנכנסתם לחנות באמצעות לינק (או מודעה) באתר קשבק, יזכה את האתר בעמלה, שגובהה עומד על אחוז מסוים מסך הקנייה שביצעתם.

נניח, לצורך הדוגמה, שאתר קשבק מקבל על כל קנייה באמזון שהתבצעה דרכו  עמלה של 10 אחוזים. אם נכנסתם לאמזון דרך אתר קשבק וקניתם ב-100 דולר, האתר ישלשל לכיסו עמלה בסך  10 דולרים על הקנייה שלכם, רק כי נכנסתם לחנות דרך הלינק שלו.

עכשיו נשאלת השאלה, למה העמלה של אתר כלשהו אמורה לעניין אותנו? למה שלא ניכנס ישירות לחנות, נבצע את הקנייה וניפרד כידידים? כאן בדיוק נכנס לתמונה עיקרון הקשבק. כדי לפתות אותנו להיכנס דרכו, אתר הקשבק מוכן להתחלק בעמלה שלו איתנו. אם ניקח את אותם 10 אחוזים מהדוגמה הקודמת, הרי שהאתר אומר משהו כמו: יודעים מה, קחו אתם 2 או 3 או 4 אחוזים מתוך ה-10 אחוזים,  ואני אשמור לעצמי את השאר. עכשיו התמונה כבר קצת שונה, כי בעצם – מה אכפת לנו לקבל כמה גרושים בחזרה על קנייה שבכל מקרה תכננו לעשות? כל מה שזה מצריך מאיתנו זה רק להירשם לאתר וללחוץ על לינק.

בונוס על הפניית חברים

בנוסף, אתרי הקשבק כל כך להוטים לגרום לנו לבצע את הקנייה דרכם, שהם מוכנים ללכת צעד אחד נוסף, ולחלוק איתנו עוד אחוז קטן מהעמלה שלהם – אם נגרום לעוד אנשים להירשם לאתר ולקנות דרכו.  האתר נותן לכל משתמש לינק מזהה ייחודי, שאיתו הוא יכול להזמין חברים (באמצעות אי-מייל, פייסבוק, בלוג וכו').

ברגע שחבר נרשם לאתר עם הלינק שלכם ומתחיל לבצע קניות, תקבלו אחוז מסוים מערך הקניות שלו לחשבון שלכם, ולפעמים גם בונוס חד פעמי. ההחזר הזה, יש לציין, לא בא על חשבונו של החבר, אלא על חשבון האתר, שכאמור מוותר על עוד חלקיק עמלה לטובת העניין. אותו החבר יקבל לינק עם מספר מזהה משלו, וברגע שהוא יזמין חברים שיבצעו קניות, גם הוא יקבל בונוס ואחוז מסוים מההחזר שלהם, וכך הלאה.

אם זה נשמע לכם קצת כמו משחק פירמידה, הרי שבמובן מסוים זה בדיוק זה, עם הבדל מהותי אחד: אינכם נדרשים לשלם דבר כדי להשתתף בו, אלא רק להירשם לאתר ולהיכנס דרכו. יש אמנם מספר אתרים שגובים תשלום קטן עבור ההרשמה או השירות, אך כיוון שהתחרות בתחום כל כך גדולה, אין שום צורך להירשם דווקא אליהם. נציין, כי כל אתרי הקשבק שתיתקלו בהם כאן באתר Hoow מציעים הרשמה חינם, ואנו לא ממליצים להירשם לאף אתר קשבק שגובה תשלום, במיוחד למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום.

הסתקרנתם? רגע לפני שאתם מסתערים על אתרי הקשבק ופוצחים במסע קניות, יש עוד כמה נקודות שחשוב לדעת מראש, כדי למנוע עוגמת נפש:

1. כניסה לחנות באמצעות אתר הקשבק. הכלל הראשון והחשוב ביותר, כמובן, הוא לא לשכוח להיכנס לחנות המבוקשת באמצעות אתר הקשבק בכל קנייה. אם תבצעו את הרכישה ורק לאחר מכן תיזכרו פתאום באתר הקשבק, לא תוכלו לבקש החזר רטרואקטיבי. במהלך הקנייה, חשוב לא לסגור את חלון הדפדפן, או לגלוש לאתר אחר. כל סגירה של החלון או יציאה מהחנות תחייב אתכם לחזור לאתר הקשבק, וללחוץ שוב על הלינק לחנות כדי לזכות בהחזר. ובקיצור – תהליך הקנייה חייב להתבצע בשלמותו באתר שאליו נכנסתם באמצעות הקליק של אתר הקשבק.

2. עגלת קניות ריקה. כדי שכל המוצרים ייחשבו כזכאים לקשבק, יש להתחיל את הקנייה באתר עם עגלת קניות ריקה, ולהוסיף את המוצרים רק לאחר שנכנסתם לחנות באמצעות אתר הקשבק. אם כבר הוספתם את המוצרים בגלישה קודמת – רשמו לעצמכם את כל הפריטים שברשימה, ואז מחקו אותם, היכנסו מחדש דרך אתר הקשבק והתחילו את איסוף המוצרים מחדש. 

3. רף מינימלי לתשלום ראשון. רוב אתרי הקשבק יעניקו לכם סכום מינימום התחלתי כמתנת הרשמה אם הגעתם דרך לינק של חבר – 5 דולרים או 5 פאונדים. אבל כדי לממש ולמשוך אותם, תצטרכו לצבור סכום מינימלי, שגובהו משתנה מאתר לאתר. באתר אחד הוא יכול להיות 5.01 דולר (כלומר מספיקה רכישה אחת כדי להגיע אליו), ובאתר אחר המינימום יכול לעמוד על 30 פאונד, שיצריכו כמה רכישות. אם אינכם צרכנים כבדים, ייתכן שיקח לכם זמן מה להגיע לסכום המינימלי. החדשות הטובות הן, שהרף הזה נהוג בדרך כלל רק בתשלום הראשוני. לאחר שתגיעו אליו, תוכלו למשוך גם סכומים קטנים יותר.

4. בונוס על הפניית חברים. כל האתרים, כאמור, מציעים תגמול על הפניית חברים. אולם, חשוב לשים לב לשני דברים מהותיים: ראשית, הפניית החבר חייבת להיעשות באמצעות הלינק הייחודי שקיבלתם מהאתר (תמצאו אותו תחת כותרת בנוסח Tell a friend או Refer a Friend). לינק זה כולל מזהה ייחודי לכם, ורק אם החבר יירשם באמצעותו, ההפניה תיזקף לזכותכם. שנית, הרשמה בלבד של החבר לא מזכה אתכם בבונוס. רק לאחר שהחבר שהפניתם יבצע באמצעות אתר הקשבק קנייה בסכום מסוים, תהיו זכאים לבונוס ההפנייה.

5. אמצעי התשלום. הדרך הטובה ביותר עבורנו הישראלים לקבל את התשלום היא באמצעות PayPal, ולכן מומלץ להעדיף אתרים שמציעים את ההחזר בשיטה זו. כל שיטה אחרת (כמו משלוח צ'קים) הופכת ללא כדאית בשל עמלות המט"ח הגבוהות. כאשר אתם נרשמים לאתר קשבק, אל תשכחו להיכנס להגדרות אמצעי התשלום, לבחור ב-PayPal ולעדכן שם את פרטיכם.

6. זמן ההמתנה לאישור תשלום. ברגע שביצעתם קנייה וקיבלתם הודעה על אישור ההחזר, הסכום המדובר ייכנס למצב של Pending, ויאושר למשיכה רק כעבור מספר שבועות. באתרים מסוימים, פרק זמן זה יכול להימשך גם שלושה חודשים. זה מרגיז, אבל זה הזמן שנדרש לאתר כדי לוודא שהעיסקה אמנם התבצעה ולא בוטלה. נניח לצורך הדוגמה נניח שביצעתם רכישה בחנות מסוימת, ומסיבה כלשהי ביטלתם את העיסקה. במקרה כזה, האתר לא מקבל עמלה ואתם לא זכאים לקבל את ההחזר על הקנייה, שלמעשה לא ביצעתם. לכן, מספר השבועות האלה הם הזמן שלוקח לאתר לוודא שהעיסקה התקיימה, ורק לאחר מכן הוא יוכל להעביר את התשלום אליכם.

7. משיכת הכסף. ברוב האתרים ישנם מועדים קבועים, שרק בהם ניתן למשוך את הכסף (לאחר שהגעתם לרף המינימלי). אתרים מסוימים יאפשרו לכם למשוך את הכסף אחת לחודש, אחרים לאחת לשלושה חודשים וכך הלאה. גם אופן המשיכה משתנה – חלק מהאתרים יפקידו את הכסף אוטומטית במועד המשיכה, ובחלקם תצטרכו לבקש אותו. בכל מקרה, אם לא הגעתם לרף המינימלי עד מועד המשיכה, הסכום שצברתם יעבור הלאה לחודש הבא, ולא יילך לאיבוד.

8. פספוסים. לעתים, אתר הקשבק עלול "לפספס" את הקנייה שביצעתם דרכו. ברוב המקרים, אישור ההחזר שמגיע לכם ינחת בתיבת המייל שלכם בתוך שלושה ימים. אם פרק זמן זה חלף ועדיין לא קיבלתם כל אישור, הרי שאתם יכולים לפנות לאתר ולעדכן אותו בבפרטי הרכישה שביצעתם.  האתר יבקש מכם את כל פרטי ההזמנה – סכום, מס' הזמנה וכו', ולכן מומלץ להצטייד מראש באישור ההזמנה שקיבלתם מהאתר שבו ביצעתם את הרכישה. 

9. האותיות הקטנות. בחלק מהחנויות יש הגבלות ויוצאים מהכלל, שעליהם לא חל החזר. ההגבלות הללו יכולות להיות על מותגים ומוצרים מסוימים שעליהם אין החזר, שימוש בשוברי מתנה או הגבלה של מספר המוצרים שניתן לרכוש בכל קנייה. כמו כן, מוצרים המוצעים במבצע או בהנחה יזכו אתכם בדרך כלל בשיעור קשבק נמוך יותר מאשר מוצרים במחיר מלא. את כל הסעיפים הללו תוכלו למצוא בעמוד החנות באתר הקשבק ומומלץ לקרוא אותם לפני הקנייה, על מנת למנוע הפתעות.

10. השוואה והכנה מוקדמת. לפני כל רכישה מהאינטרנט, בדקו האם החנות נמצאת באחד מאתרי הקשבק – ומה גובה ההחזר. יש חנויות שנמצאות רק באתר קשבק אחד, ויש כאלה שנמצאות בכמה אתרים. במקרים אלה, גובה ההחזר עשוי להשתנות מאתר לאתר. ייתכן שבאתר אחד תקבלו 5 אחוזים בחזרה, באתר אחר תוכלו למצוא החזר של 8 אחוזים על אותה חנות. לכן, אם אתם קונים מחנות מסוימת בקביעות, חפשו את האתר שמציע את ההחזר הגבוה ביותר.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם