כך תכינו בבית "ערכת הישרדות" למקרה חירום

היערכות למקרה חירום היא לא משהו שאנחנו נוטים לחשוב עליו בעתות שגרה. ואולם, לאסונות כמו רעידות אדמה, שיטפונות או שריפות, חס וחלילה, יש נטייה להגיע בלי הכנה מוקדמת. גם "סתם" תנאי מזג אוויר קיצוניים הגורמים להפסקות חשמל ממושכות הן לא תרחיש דמיוני, כפי שלמדו על בשרם אלפי ישראלים בסופה הגדולה שפקדה אותנו בחורף 2013.

בדיוק למקרים כאלה, כדאי להכין מראש "ערכת הישרדות" זמינה, בה תוכלו להשתמש בבית או מחוצה לו, במקרה ותצטרכו להתפנות מביתכם. מומלץ לאחסן את הפריטים בתיק אחד גדול, אותו תוכלו לקחת אתכם במקרה שאתם צריכים להתפנות במהירות, ואין לכם אפשרות להתחיל לארוז. הנה רשימה של מספר פריטים שמומלץ להחזיק בתיק למקרה חירום, בתקווה שלעולם לא נזדקק להשתמש בו:

1. מים. הכמות המומלצת היא 3 ליטרים לאדם ליממה (בבקבוקים סגורים).

2. פנס המופעל בסוללות, עם סוללות רזרביות. רובם של האסונות כגון רעידות אדמה, סופות או שריפות מלווים בנפילות חשמל, שעלולות להימשך זמן רב. על כן פנס המופעל בסוללות הוא פריט חיוני בתיק זה.

3. רדיו הפועל בסוללות, עם סוללות רזרביות. כאמור, אחד הדברים שיש להיערך אליהם הוא בילוי של מספר שעות (או ימים) ללא חשמל (ואינטרנט). לכן, כדי שתוכלו להישאר מעודכנים במצב ולהאזין לחדשות ולהוראות הרשויות, חשוב להצטייד ברדיו הפועל על סוללות, וכן בסוללות רזרביות.

4. תיק עזרה ראשונה. פרט לאביזרים הבסיסיים כמו תחבושות, פלסטרים וחומר לחיטוי, מומלץ להכניס לערכת החירום גם תרופות מרשם (במידה ויש כאלה) שנוטלים בני הבית, משקפיים רזרביים ואביזרי היגיינה אישית (נייר טואלט, טמפונים וכו'). את כל התרופות יש לבדוק אחת לכמה חודשים, על מנת לוודא שלא פג תוקפן, וכמובן לאחסן לפי הוראות היצרן. אם אינכם יודעים מה כוללת ערכת עזרה ראשונה, תוכלו לחפש אחת מוכנה בזאפ, למשל, ולהוסיף לה פריטים לפי הצורך.

5. סוללה רזרבית לסמארטפון, או סוללה ניידת רזרבית טעונה (Power Bank), או מטען סולארי.

6. תיק כלי עבודה. אולר שווייצרי, פלייר או מפתח ברגים, נייר דבק (מסקנטייפ).

7. מסיכות מגן לפנים נגד אבק וחלקיקים.

8. כסף מזומן. 

9. עותקים של מסמכים חיוניים. למשל: ביטוחים, מסמכים רפואיים, מסמכים פיננסיים, מרשמים לתרופות, צילומים של תעודות הזהות וכו'.

10. מטף לכיבוי אש. המטף לא מיועד להכנסה לתיק החירום, אלא פשוט להחזיקו בבית ליתר ביטחון. פרט לאסונות טבע, שריפות בבית עלולות להיגרם מסיבות שונות – החל מסיגריה דולקת ועד קצר חשמלי. במקרים כאלה, מטף לכיבוי אש עשוי להוות את ההבדל בין חיים למוות. כדאי להצטייד במטף בעל מד לחץ, המאפשר לבדוק אותו מעת לעת ולוודא שהוא תקין.

דברים נוספים שאפשר להוסיף לערכת החירום:
שמיכות או שקי שינה, משחקים לילדים על מנת להעביר את הזמן, מזון וציוד לבעלי החיים שבבית, חיתולים ומזון לתינוקות, שימורים וחטיפים סגורים, פותחן שימורים,  ציוד לאיטום (יריעות ניילון) ושקיות אטומות למים.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם