מה זה VPN ולמה כדאי לכם להתחיל להשתמש בו 

מה זה VPN

אז מה זה VPN בעצם? נתחיל מההגדרה הפשוטה ביותר: VPN הם ראשי תיבות של Virtual Private Network, או בעברית: רשת פרטית וירטואלית. זהו שירות מקוון שעושים לו מנוי (בחינם או בתשלום), והוא מצפין את החיבור שלכם לרשת. ההצפנה הזאת הופכת אתכם לבלתי נראים בזמן הגלישה באינטרנט, ושומרת על הפרטיות שלכם ועל הביטחון שלכם בזמן הגלישה. זו התשובה הקצרה שלנו. עכשיו בואו נצלול קצת יותר לעומק, ונפרט בדיוק מה זה VPN ולמה כדאי לכם להשתמש בו.

מה VPN עושה?

VPN משמש כמתווך בין המחשב שלך לשאר האינטרנט, ומנתב את התנועה שלך לשרת לפני שהוא עובר לאתר היעד. כאשר המידע שלך מנותב דרך שרת זה, הנתונים שלך יכולים להיות מוסתרים ומאובטחים. הצפנה זו מסווה את כתובת ה-IP האמיתית שלך, כך שאף אחד לא יוכל לעקוב אחר הפעילות שלך באינטרנט. פירוש הדבר שספק שירותי האינטרנט שלך לא יוכל לעקוב אחר הפעילות המקוונת שלך, ולא יוכל להציג את היסטוריית הגלישה שלך. לדוגמה, בזמן שימוש ברשת Wi-Fi ציבורית, ספק האינטרנט שלך יכול לראות באילו אתרים ביקרת, אך שימוש ב-VPN יכול להסוות את זהותך ולהגן על פעילות הגלישה שלך.

סיבה העיקרית לשימוש ב-VPN: שמירה על הפרטיות

הסיבה העיקרית לשימוש ב-VPN היא הגנה על פרטיותך אונליין. אם נחזור לדוגמה של שימוש ברשת Wi-Fi ציבורית (כגון בלימודים, במסעדה, במלון וכו'), אתם נמצאים בסכנה של חשיפת המידע שלכם. באמצעות רשת פרטית וירטואלית, אתם נעים כל הזמן, ועוברים דרך כתובות IP, מה שמקשה על אנשים לעקוב אחריכם או לראות באילו אתרים אתה מבקר. במילים אחרות: רשתות אלה שומרות על הגלישה באינטרנט פרטית, כך שאף אחד לא יכול לגלות מה אתם עושים ואיפה אתם מבקרים.

הגנה מפני יירוט מידע

רשתות VPN מונעות יירוט ומניפולציה של התנועה שלכם על ידי האקרים או גורמים בלתי רצויים אחרים. הן גם יכולות להצפין את תוכן האימיילים שלכם. בנוסף, ההצפנה מגנה עליכם בעת נסיעה לחו"ל. אחת הדרכים הנפוצות ביותר עבור האקרים לקבל גישה לנתונים שלך היא באמצעות חיבור ספק שירותי אינטרנט. זהו החיבור שבו משתמשים במדינה זרה. אם אתם עוזבים את הארץ מבלי לעבור ל-VPN, זה הופך אתכם ליעד קל להאקרים.
בעניין זה יש לציין פרט חשוב מאד: יש מדינות שבהן אסור להשתמש ב-VPN. עם מדינות אלה נמנות בין היתר רוסיה, איחוד האמירויות וסין, ויש מדינות נוספות. לכן, אם אתם מתכוונים להשתמש ב-VPN בחו"ל, תוודאו האם השימוש במדינה שאליה אתם נוסעים הוא חוקי.

גישה לתוכן מוגבל

מכיוון ש- VPN מאפשר לכם לעקוף חומות אש, ספקי שירותי אינטרנט ומכשולים אחרים, אתם יכולים לגשת לאתרים המוגבלים עבורכם, כיוון שאינך נמצא במדינה בה הם פעילים. המשמעות היא כי באמצעות VPN, ניתן להשתמש באפליקציות מסוימות החסומות במדינות אחרות. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא נטפליקס. בשל הסכמי הפצה כאלה ואחרים בישראל, יש תכנים בנטפליקס שלא זמינים לצופים בישראל. זיהוי המיקום שלכם בישראל נעשה על ידי כתובת ה-IP שלכם, אשר חלק מהספרות שמרכיבות אותה, מעידות על המיקום הגיאוגרפי שלכם. כיוון שבאמצעות VPN אנחנו גולשים מכתובת IP אחרת, אנחנו מסווים את העובדה שאנחנו בישראל, וכך למעשה יכולים לצפות בתכנים שזמינים במדינות אחרות.
חשוב לדעת שני דברים בהקשר זה: ראשית, באופן רשמי מדובר במניפולציה אסורה, שעלולה במקרה הקיצוני להוביל לתביעה, ובמקרים אחרים להרחקה שלכם מהשירות לתמיד. שנית, נטפליקס (ושירותים נוספים) מנסים כל הזמן למנוע פעילות מהסוג הזה, ומצליחים למנוע חלק משירותי ה-VPN. מדובר במאמץ מתמשך, וצריך לקחת בחשבון שגם אם היום זה אפשרי, באופן תיאורטי כל יום האפשרות הזאת יכולה להיחסם.

באיזה סוג VPN כדאי להשתמש?

יש מספר רשתות VPN שונות, ולכל אחת מהן יש נישה משלהן. חשוב לדעת שכדי להנות מכל היתרונות של השירות, אין ברירה אלא לעשות מנוי בתשלום. נכון שיש שירותים שמציעים מסלולים חינמיים, אך אלה מסלולים מוגבלים מאד בד"כ, שלא יתנו לכם להנות מכל האפשרויות.
אם אתם מחפשים שירות להתחיל איתו, אחד משירותי ה-VPN המוכרים והפופולריים ביותר בעולם כיום הוא HOLA – שירות ותיק וידוע מאד, שהושק בשנת 2013 ותוך כמה שנים כבר הגיע למאות מיליוני התקנות. מדובר בחברה ישראלית (כן כן, משלנו) שמציעה ממספר מסלולים במחירים שונים, לפי הצורך.
אתם יכולים לבחור בסוג החשבון הרצוי, והיתרון הגדול הוא שיש לכם התחייבות להחזרת הכסף ששילמתם בתוך 30 יום, אם מסיבה כלשהי השירות לא ענה על הצפיות שלכם. גם להולה יש אמנם מסלול חינמי, אבל כפי שאמרנו כבר גם הוא מוגבל מאד ועמוס בפרסומות, ואנחנו לא היינו ממליצים להתחיל איתו, כיוון שלדעתנו הוא לא מספק את החוויה המלאה של רשת פרטית וירטואלית ואת כל היכולות שלה.
במסלולי הפרימיום של הולה אתם יכולים לצרף עד 10 מכשירים לאותו חשבון (כלומר מחשב נייד, טלפון, מחשב נייד, אייפד וכו') מה שאומר שזה מכסה לכם את הגלישה גם מהבית וגם תוך כדי תנועה. האמת היא שהדרך הכי טובה היא פשוט להתנסות במוצר עצמו – לחצו כאן לפתיחת חשבון בהולה, ולקריאה על המסלולים השונים.
לחצו כאן לפתיחת חשבון ב-HOLA ולצפייה במסלולים השונים.

לסיכום

סקרנו כאן על קצה המזלג מה זה VPN, מה השימושים העיקריים שלו ועם איזה שירות מומלץ להתחיל, כדי להנות מגלישה בטוחה ופרטיות ברשת.

אולי יעניין אתכם גם:
איך לגלוש בסתר: כרום, פיירפוקס ואקספלורר

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם