קניות באינטרנט: איך לחשב מסים על מוצרים מחו"ל

 עושים צעדים ראשונים בתחום הקניות באינטרנט? ראיתם מוצר שאתם פשוט חייבים להזמין, אך מתקשים לחשב את עלותו הסופית? הנה כמה מהכללים הבסיסיים שכל מי שמבצע קניות באינטרנט צריך לדעת, רגע לפני שהוא שולף את כרטיס האשראי:

1. הכירו את שלושת המסים

על כל מוצר המיובא מחו"ל חלים שלושה סוגי מסים: מכס, מע"מ ומס קנייה. את המע"מ אתם כבר מכירים, המכס הוא מס המוטל על ייבוא וייצוא סחורות ומס הקנייה מס שנועד להגן על התעשייה המקומית – אבל חל רק על מוצרים מסוימים ולא על כולם. בין המוצרים הבולטים שעליהם חל מס קנייה: טלפונים סלולריים, חלפים לרכב, מוצרי אלקטרוניקה בידורית כמו רמקולים וטלוויזיות, כרטיסי סים, אלכוהול וטבק.

 2. פטור מלא ממסים
נתחיל בחלק הקל: כל חבילה ששווייה הכולל לא עולה על 75 דולר, פטורה משלושת המסים גם יחד! זאת, בתנאי שהיא לא כוללת מוצרי טבק ואלכוהול. עוד דבר אחד שחשוב לזכור בעניין הזה הוא דמי המשלוח, שמשוקללים בעלות החבילה. אם הזמנתם מאתר ששולח לישראל בחינם (בדואר רגיל) – אין לכם דאגות בעניין הזה.
אם הזמנתם מאתר שגובה דמי משלוח, שווי החבילה כולל את עלות המשלוח. נניח שהזמנתם מוצר או מוצרים בשווי של 70 דולר, ודמי המשלוח עומדים על 30 דולר, שווי החבילה לצורך חישוב המסים עומד על 100 דולר, והיא כבר לא נהנית מפטור מלא.
מוסר השכל: כיוון שאתרים רבים כיום מציעים משלוחים חינם לישראל, אפשר לפצל בהם את ההזמנה כך שלא תעלה על 75 דולר, ולהנות מפטור מלא על כל חבילה.

3. פטור חלקי ממסים
אוקיי, אתם רוצים להזמין מוצר שעולה יותר מ-75 דולר. כאן התמונה הופכת טיפ-טיפה יותר מורכבת. אם שווי החבילה (כולל המשלוח, כאמור) נע בין 75 ל-325 דולר, הרי שאתם לא צריכים לשלם מכס, אבל כן צריכים לשלם מע"מ. במוצרים מסוימים, אם חל עליהם מס קנייה, תצטרכו לשלם גם אותו. איך יודעים אם המוצר חייב במס קנייה או לא? נכנסים ל"טבלת מסים מרוכזת" של רשות המסים, ומבררים שם. הסתבכתם? לחצו על הקישור "הוראות לשימוש בטבלת מסים מרוכזים" המופיע בראש הטבלה, ועקבו אחר ההסברים.

 4. מסים מלאים
רכשתם דרך האינטרנט ביותר מ-325 דולר? תצטרכו לשלם את שלושת המסים – מע"מ, מכס ומס קנייה (האחרון, במידה וקיים. הבדיקה, כזכור, בטבלה שהזכרנו לעיל). איך מחושב המע"מ? משקללים את מחיר החבילה כולל המכס ומס הקנייה (אם יש), ועל הסכום הזה מחשבים את המע"מ (18% בימינו).

5. עלויות נוספות
בחבילות ששוויין עולה על 325 דולר: אם הזמנתם את החבילה דרך חברת שליחויות בינלאומית (ולא בדואר רגיל), תצטרכו לשלם לחברה גם עמלות ניהול (התעריפים משתנים בין חברה לחברה ולפי לשווי המוצר) ועמלות לשחרור ממכס. את עלויות עמילות המכס תוכלו למצוא באתר דואר ישראל. אם שילמתם במטבע זר בכרטיס אשראי או ב-PayPal (וסביר להניח שכך שילמתם), תחויבו גם בעמלת המרה על ידי חברת האשראי בגובה של 2.5% מערך העיסקה.

 6. טיפים לסיום:
א
. במכס פותחים חבילות באופן אקראי. אם החבילה כוללת קבלה המפרטת את עלות המוצרים, חישוב שווי החבילה ייעשה על פי הקבלה. אם החבילה לא כוללת קבלה, המוכס יבצע הערכה, שלעתים קרובות תהיה מבוססת על מחיר המוצר בישראל. במקרה כזה, ההערכה שלו יכולה להיות גבוהה יותר ממה ששילמתם בפועל, ואז אתם עלולים לקבל הודעה שהמוצרים שלכם מעוכבים במכס ועליכם לשחרר אותם . לכן, חשוב שתשמרו העתק של החשבונית זמין אצלכם, על מנת שבמקרה הצורך תוכלו לפקסס את החשבונית למכס, ולהוכיח כמה בדיוק שילמתם.
ב. כל הפטורים שצוינו לעיל תקפים להזמנות דרך האינטרנט, ולא למתנות. זאת אומרת, שאם החבר מניו יורק שולח לכם בגדים במתנה, או שהבאתם את המוצר בעצמכם מחו"ל – הפטורים לא חלים עליו.
ג. אם בחרתם לשלוח את המוצר באמצעות EMS, שהוא הדואר הבינלאומי המהיר של דואר ישראל, תצטרכו לשלם כמו לחברת שילוח בינלאומית רגילה כולל עמלת שחרור ממכס – גם אם המוצר עצמו לא כרוך בתשלום מכס. לכן, במוצרים שאינם דחופים העדיפו תמיד אופציה של דואר רגיל.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם