רגע לפני שעושים קעקוע: כל מה שצריך לדעת

שוקלים לעשות קעקוע? בין אם אתם מתכוונים לעשות קעקוע קטן ופשוט ובין אם קעקוע גדול ומורכב, יש כמה דברים שחשוב להביא בחשבון לפני שניגשים לצעד הבלתי הפיך. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שעושים קעקוע:

1. אם יש ספק, אז אין ספק. קעקוע, כאמור, הוא צעד בלתי הפיך. גם בעידן הניתוחים להסרת קעקועים, יש לזכור שניתוח להסרת קעקוע איננו הליך פשוט. הסרת קעקוע היא עניין יקר וכואב שמותיר צלקת, ולא תמיד מצליח במאה אחוזים. מצד שני, "להיתקע" כל החיים עם קעקוע שאינכם שלמים איתו ולא מרגישים בנוח לגביו זה  גם לא להיט, בלשון המעטה. לכן, לפני שאתם ניגשים לעשות קעקוע, אתם צריכים להיות בטוחים במאה אחוזים שאתם שלמים עם ההחלטה על כל הפרמטרים שלה – אופי הציור, גודל הציור, המקום הנבחר בגוף, הסטודיו שבו אתם בוחרים להתקעקע וכו'. אם יש לכם ספק, ולו קל שבקלים, לגבי אחד מאלה, אל תתקעקעו עדיין. החלטה כזאת יש לקבל בכובד ראש, ולבצע אותה רק אם וכאשר אתם שלמים לחלוטין עם עצמכם.

2. רגישות רפואית. קעקועים אמנם נפוצים מאד בימינו, אך עדיין לא נטולי סיכונים לחלוטין. הסכנות בקעקועים עלולות להיות בין היתר זיהומים, תגובות אלרגיות חריפות לצבעים ועוד. אם אתם סובלים מבעיה רפואית כלשהי (למשל, אלרגיות או בעיות עור) חובה להתייעץ עם רופא לפני שאתם מתחילים את התהליך.

2. ערכו מחקר מקיף. קעקוע לא עושים בספונטניות. כפי שאתם עושים סקר שוק לפני כל גאדג'ט שאתם קונים, כך יש לבצע תחקיר מקיף לפני בחירת הסטודיו שבו תתקעקעו, ורצוי מאד גם לגבי האמן עצמו שיבצע את התהליך. סטודיו לקעקועים צריך להיות בראש ובראשונה היגייני וסטרילי (ראו סעיף נפרד), אבל זה ממש לא מסתיים שם. מקעקע טוב הוא מה שיעשה את ההבדל בין יצירת אמנות קטנה וייחודית על גופכם, לבין ציור סתמי במקרה הטוב, וכישלון אפי במקרה הרע – שאיתו תצטרכו להתמודד כל חייכם.
את התהליך לבחירת מקעקע התחילו בבירור על מכוני קעקועים מומלצים. שאלו חברים מקועקעים היכן עשו את הקעקוע ועל מי הם ממליצים, בקשו לראות עבודות קודמות של המקעקע שקיבלתם המלצות עליו ואל תתביישו לשאול כל שאלה שעולה על דעתכם – מהי ההכשרה של המקעקע, מידת הניסיון שלו וכו'. כמו כן, אם אתם מתחת לגיל 16 (הגיל בו מתיר החוק בישראל לעשות קעקוע ללא אישור הורים) והמקעקע לא מבקש מכם אישור מההורים – חשבו פעמיים אם להתקעקע דווקא אצלו. איש מקצוע רציני שמכבד את עצמו לא יעבור על החוק או יבצע קיצורי דרך.

3. אל תלכו על הזול ביותר. כצרכנים נבונים, אנחנו תמיד נוטים לחפש את העיסקה המשתלמת ביותר. אבל בכל הנוגע לקעקועים, הזול ביותר הוא לא בהכרח המשתלם ביותר. השיקולים החשובים ביותר הם קודם כל איכות החומרים והציוד, ואיכות העבודה של המקעקע. קעקועים הם עניין יקר, במיוחד המורכבים והגדולים שבהם, וככל שהמקעקע מנוסה יותר ובעל מוניטין, המחיר עולה בהתאם. לכן, הצעת מחיר זולה מדי צריכה להדליק נורה אדומה, ועליכם לשאול את עצמכם האם החיסכון הזה, לכאורה, לא יהיה בסופו של דבר על חשבונכם ויבוא לידי ביטוי באיכות הציוד או הצבעים, רמת הסטריליות ומידת הניסיון של המקעקע.

4. ודאו שמכון הקעקועים סטרילי ונקי. בכל הנוגע לסטריליות והיגייניה, אין מקום לפשרות ולקיצורי דרך. שימו לב שהמקעקע משתמש במחטים חד פעמיות חדשות עבור כל לקוח, שסביבת העבודה מבהיקה מניקיון ממש כמו במעבדה, שהמקעקע  עוטה כפפות חד פעמיות חדשות בכל טיפול, שהמקום מצויד במכשירי עיקור (סטריליזציה), שהפסולת הנגועה בדם מושלכת לפח אשפה מיוחד ואטום ושהצבעים המשמשים לקעקועים לא עומדים פתוחים זמן רב. אל תתביישו לשאול כל שאלה ולהביט סביב, ואם יש דבר ולו הקטן ביותר שלא נראה לכם, חפשו מכון אחר.

5. בחרו בקפידה את העיצוב. בקעקועים, כמו בכל תחום אחר, יש אופנות. חלק מהאנשים יודעים בדיוק מה הם רוצים לקעקע, ואיפה על הגוף. אך הרוב מגיעים למכוני הקעקועים עם רצון לקעקע "משהו", ומחפשים שם דוגמה שתמצא חן בעיניהם, או מחפשים אחר עיצובים באינטרנט. בחירת הדוגמה צריכה להיעשות בקפדנות בכל גיל, אולם ככל שהקעקוע נעשה בגיל צעיר יותר, כך היא צריכה להיות זהירה יותר. נכון, השאלה "האם הקעקוע שאני עושה היום ימצא חן בעיני גם בעוד 20 שנה" היא תיאורטית מאד, כיוון שאנחנו משתנים ומתפתחים במהלך השנים, והטעם שלנו משתנה בתחומים שונים. אבל זה לא אומר שאתם לא צריכים לחשוב על העתיד כאשר אתם בוחרים את דוגמת הקעקוע שלכם. גם אם אתם עושים קעקוע כקישוט קטן ותו לא, השקיעו מחשבה בבחירת ציור שיש לו משמעות אישית עבורכם, כזו שתישאר רלוונטית לאורך שנים, ולא סתם דוגמה אופנתית שראיתם על חבר או קוריוז חולף.

6.בחירת האזור בגוף. סוגיה לא פחות קריטית בבחירת קעקוע היא מיקומו על הגוף. גם כאן, יש אופנות שונות ומתחלפות. כאשר מדובר בקעקוע ראשון, ההמלצה המקובלת היא לעשותו במקום שניתן להסתיר בקלות כמו הכתף או השכמות. נכון שהיום קעקועים מקובלים יותר מבחינה חברתית, אך בנסיבות מסוימות (כגון ראיון עבודה) ייתכן שלא תרצו לחשוף את הקעקוע מייד. אם אתם מתקשים לבחור, נסו "למדוד" את הקעקוע – במיוחד אם הוא גדול. בקשו מהמקעקע שיצייר לכם סקיצה של הקעקוע במקום הנבחר, ובדקו האם הוא נראה לכם ואתם חשים איתו בנוח. אל תתביישו להתלבט או להסס. כפי שאמרנו קודם, הדבר החשוב ביותר הוא שתהיו שלמים עם הקעקוע שלכם, וזה נכון גם לגבי המיקום.

7. הקשיבו למקעקע. מקעקע טוב ומקצועי הוא לא מקעקע ש"יזרום" עם כל גחמה ורעיון שלכם. אם הגעתם עם רעיון מסוים לציור והמקעקע מסרב לבצע אותו או מציע חלופה, כנראה שיש לכך סיבה טובה. זאת ועוד – מקעקע טוב הוא כזה שינחה אתכם בתהליך ויסייע לכם להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורכם, במיוחד אם מדובר בקעקוע הראשון שלכם.

8. עונות השנה. למרות שניתן לעשותם בכל ימות השנה, קעקועים מומלץ לעשות בחורף או בסתיו. זאת, בעיקר כיוון שבמהלך תקופת ההחלמה של הקעקוע, שנמשכת כשלושה שבועות, יש להימנע מחשיפת המקום לשמש, ואסור להיכנס לים או לבריכה.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם