10 דברים מדהימים שלא ידעתם על כלבים

דברים שלא ידעתם על כלבים

כלבים הם החברים הכי טובים והכי נאמנים שלנו, אבל עד כמה אנחנו באמת מכירים אותם? למשל, האם ידעתם שכלבים מסוגלים להריח בקטריות? או שהכלב המהיר בעולם מסוגל להגיע למהירות של 72 קמ"ש? הנה 10 דברים מדהימים שלא ידעתם על כלבים:

1. חוש ריח (א). כולם יודעים שלכלבים יש חוש ריח מפותח, אבל לא כולם יודעים עד כמה. האמת היא שכלבים מסוגלים להריח דברים שונים ומשונים, החל מבקטריות, עבור בחומרי נפץ ועד… סרטן. לקרוא ולא להאמין.

2. חוש ריח (ב). מה שהופך את הכלבים לגששים מהמעלה הראשונה הוא בין היתר היכולת שלהם להבחין בין שני סוגי ריח: ריח שנישא באוויר (למשל, שובל הבושם המהמם שאתם משאירים אחריכם) וריח שנספג באדמה, שמתנדף הרבה יותר לאט.

3. תוחלת חיים. רוב הכלבים (תלוי בגזע) חיים בממוצע בין 10 ל-12 שנים. אבל יש כלבים שמאריכים חיים הרבה יותר. קחו למשל את מקס, טרייר מעורב, שמת השנה בגיל המופלג של 29 שנים ו-282 ימים. מקס לא לבד – כאן תוכלו למצוא רשימה של הכלבים שהאריכו חיים בצורה יוצאת דופן (אנגלית). עד 120!

4. כושר הסתגלות. כל בעל כלב יעיד שהכלב שלו חכם במיוחד. אבל הסיפור של כלבי הרחוב שחיים במוסקבה הוא יוצא דופן במיוחד. כלבים אלה, שצריכים להתמודד עם תנאי מחיה קשים ביותר, הצליחו לפתח שיטות ומשונות לשרוד בג'ונגל העירוני. לא רק שיש להם אסטרטגיות מתוחכמות לקבץ מזון מאנשים, הם גם יודעים להשתמש – תחזיקו חזק – ברכבת התחתית. סיפור אמתי.

5. כלבי נחייה. כלבים מופלאים אלה, המשמשים עיניים לעיוורים, הם חיות מאולפות היטב. עד כדי כך שהם גם עושים צרכים לפי פקודה. זאת, על מנת שלבעלים יהיה נוח לאסוף אחריהם. כלבי נחייה זכרים מאומנים גם להשתין בלי להרים רגל, כמו נקבות.

6. הישרדות. לא רבים יודעים, אולם על סיפון אוניית הפאר טיטניק היו לא רק אנשים – אלא גם כלבים. מספר הכלבים שעלו על הסיפון מוערך ב-12, מתוכם שרדו ככל הנראה רק שלושה.

7. היסטוריה של הקולר. כידוע, כלבים מלווים את האדם מזה עשרות אלפי שנים. באזורים שונים בעולם התגלו פריטים דומים לאלה שאנחנו משתמשים בהם כיום, כמו קולר למשל. ואולם, ביוון העתיקה למשל, קולרים לא היו בדיוק כמו שאנחנו מכירים אותם היום. למעשה, הם שימשו כמגן על צווארו של כלב, למקרה שייתקלו בזאב. תוכלו לקרוא עוד על ההיסטוריה של הקולר כאן (אנגלית).

8. חיבוקים. כולנו אוהבים לחבק את הכלב שלנו, אך הוא כנראה אוהב את זה פחות ממה שנדמה לנו. לפי מחקר שפורסם ב-2002, כלבים לא נהנים מגילויי אהבה בצורת חיבוקים, כיוון שהפרשנות שלהם למחווה היא הבעת דומיננטיות, ולא גילוי אהבה.

9. שתייה. לכלבים יש מנגנון שתייה מעניין וייחודי, שלא דומה לזה של בני האדם: הם "מקפיצים" את המים מהקערה, ואז גורפים את המים שניתזים באמצעות הלשון. כל זה מתרחש במהירות רבה, והסיבה שאנחנו יודעים את זה בכלל היא הודות למדענים סקרניים שהקדישו שעות רבות של מחקר לנושא, ואף סיפקו הוכחות בדמות צילום רנטגן של כלב שותה בהילוך איטי. מעניין ביותר:

10. מהירות. הכלב שלכם פדלאה? זה בסדר, גם שלנו רץ בעיקר לקערת האוכל שלו. אבל למקרה שחיפשתם כלב מהיר לרוץ איתו, תואר גזע הכלבים המהיר ביותר שייך לגרייהאונד – שמסוגל להגיע למהירות של 72 קמ"ש (!) למרחקים קצרים.

לסיכום

הבאנו כאן לכן כאן טעימה של 10 דברים מדהימים שלא ידעתם על כלבים. אנחנו בטוחים שיש זה רק חלק קטנטן מכל המידע שיש על היצורים המדהימים האלה!

ראו גם:

>> איך לשכנע את ההורים לקנות כלב
>> איך לבחור כלב שיתאים לכם

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם