10 טעויות בראיון עבודה שאתם לא רוצים לעשות

שלחתם קורות חיים והוזמנתם לפגישה? מצוין – עשיתם צעד נוסף בדרך למשרה הנחשקת. יחד עם זאת, זה השלב שבו כדאי לזכור כי אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני. טעויות בראיון עבודה – ולמעשה, אפילו טעות אחת – עלולות לעלות לכם במשרה הבאה שלכם. הנה 10 טעויות נפוצות בראיון עבודה שאתם ממש לא רוצים לעשות:

1. לבוא לא מוכנים. כי לטעות בשם המראיין או בתפקיד שלו, או לא לדעת פרט קריטי הקשור לחברה זה ממש לא לעניין. עשו מחקר קטן באינטרנט על החברה שאתם מתראיינים אליה, על המוצרים האחרונים שלה ולא פחות חשוב – גם על האדם שאתם פוגשים. 

2. להתלבש ברישול. חבר סידר לכם את הראיון, והוא הולך לעבודה כל יום בברמודה וכפכפים, אז חשבתם שיהיה סבבה להופיע כך גם לראיון? טעות. לרושם הראשוני יש משקל, והדבר הראשון שהמראיין מבחין בו, עוד לפני שאמרתם מילה אחת, הוא איך אתם נראים. אז השקיעו קצת בעצמכם, התלבשו סולידי ומה שלא יהיה – אל תבואו בכפכפים.

3. להצטנע. כי זה לא המקום להמעיט בערך עצמכם, או לא לקחת קרדיט על מה שמגיע לכם. אתם לא צריכים להפליג בשבחים עצמיים, אבל בהחלט לספר למראיין על הצלחות קודמות שלכם, או על יוזמות ואסטרטגיות שהוכיחו את עצמן במקום העבודה הקודם.

4. לחפור. כי ראיון עבודה הוא דיאלוג, ולא מונולוג. היצמדו רק למה שרלוונטי, ואל תפליגו בסיפורים.

5. לקפוץ מהר מדי לנושא השכר. נושא השכר יעלה בסופו של דבר, אל דאגה. אין צורך ללחוץ בנושא, וכדאי לתת למראיין להוביל את השיחה לשם.

6. לטנף על הבוס או על מקום העבודה הקודמים. חוסר לויאליות היא לא תכונה אטרקטיבית. המראיין, כמעסיק פוטנציאלי, עלול לחשוש שביום שתעזבו את החברה תטנפו גם עליו למעסיק הבא בתור. בקיצור, לא משנה כמה אתם זועמים על המקום שעזבתם, שמרו את זה לעצמכם.

7. לשקר. כי זה עולם כל כך קטן, ומדינת ישראל במיוחד. זה כמעט לא משנה באיזה תחום אתם עוסקים, תמיד יהיה מישהו שמכיר מישהו. האמת אולי לא נעימה תמיד, אך היא עדיפה תמיד מלהיתפס על חם. אם דבר כזה אמנם יקרה, אנחנו מוכנים להמר שסיכויי הקבלה שלכם לעבודה שואפים לאפס. לא חבל?

8. לקטר. אז האוטובוס לא הגיע בזמן, או שאיילון צפון היה פקוק, או שהסתבכתם חצי שעה עד שמצאתם את מקום הראיון. איזה סיוט! אנחנו לגמרי אתכם, אבל המראיין פשוט לא רוצה לשמוע איזה יום קשה היה לכם. תחסכו את זה ממנו, ואם הוא שואל משהו כמו "מצאתם בקלות"? פשוט אמרו "כן", ואל תיכנסו לפרטים.

9. לא לכבות את הטלפון. אל תחכו לצלצול טלפון או הודעת טקסט באמצע הראיון, שיקטעו את חוט המחשבה שלכם או את דברי המראיין. כל ההודעות והשיחות יחכו לכם כשתצאו.

10. לבקר / לזלזל במראיין. חשבתם שתתראיינו אצל המנכ"ל, אבל בסוף קיבלה אתכם מנהלת זוטרה? אל תיראו מאוכזבים או מצפים לראיון ה"אמתי". ובכל מקרה, גם אם נדמה לכם שהמראיין נוהג בחוסר מקצועיות (עונה למיילים תוך כדי הראיון, נותן לכם להמתין לו זמן רב וכו') – אל תעירו לו, ולא משנה עד כמה זה מעצבן.

יש לכם טיפים נוספים להצלחה בראיונות עבודה? שתפו אותנו בתגובות!

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משום סוג

אהבתם את המאמר? שתפו

פייסבוק
ווטסאפ
טוויטר
טלגרם